banner39

Suriye'de 13 sivil öldürüldü

Suriye'de muhaliflerin gösterileri devam ederken güvenlik güçleri tarafından ateş açılması sonucu 13 sivil hayatını kaybetti.

Ortadoğu 08.07.2011, 23:55 08.07.2011, 23:55
Suriye'de 13 sivil öldürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de güvenlik güçlerinin ateşi sonucu 13 sivilin öldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Birliği adlı örgütten Abdülkerim Rihavi, Humus'un el Halidiye bölgesinde güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine açtığı ateş sonucu en az beş kişinin öldüğünü, Şam'ın Midane bölgesinde de iki kişinin öldüğünü belirtti.

Suriye insan hakları gözlem örgütünden Rami Abdürrahman da, Londra'da telefonla yaptığı açıklamada, başkent yakınlarındaki Dmeir'de altı kişinin öldüğünü söyledi.

Örgüt, "Humus kentinin kaynamakta olduğunu, göstericilerin baskıyı protesto için yeniden yürüyüşe başladıklarını, el Ussur bölgesinde yoğun silah sesleri duyulduğunu ve çok sayıda güvenlik görevlisinin bulunduğunu" belirtti.

Bu arada resmi Sana ajansı, "Suriye'nin iç işlerine dış müdahaleyi ve ABD'nin Şam Büyükelçisinin Hama kentine yaptığı ziyareti reddettiklerini dile getirmek için onbinlerce kişinin Şam'da gösteri düzenlediğini" bildirdi.

Ajans ayrıca, "Halep ve Deir Ezzor'da, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın açıkladığı reformlara destek gösterileri düzenlendiğini" bildirdi.

 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?