banner39

Suriye'de 20 grup birleşti

Suriye'de Halep kentini tamamen ele geçirmek için 20 farklı muhalif grup yaklaşık 10 bin kişilik bir askeri güç oluşturdu

Ortadoğu 08.05.2015, 14:12 08.05.2015, 16:05
Suriye'de 20 grup  birleşti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de İdlib'i aldıktan sonra önemli bölgelerde ilerlemeler kaydeden muhalif gruplar şimdi Halep'i ele geçirmek için güçlerini birleştirdikleri bildirildi. Suriye'de bulunan silahlı muhalif gruplardan 20'si Halep'i almak için bir araya gelerek  yaklaşık 10 bin savaşçıdan oluşan bir askeri güç oluşturdu.

Al Jazeera'nin haberine göre, Suriye'de farklı cephelerde muhaliflerin ilerleyişi sürerken, dikkatler tekrar son 1,5 yılda Baas güçleri tarafından tamamen kuşatılma tehlikesi ile gündeme gelen Halep'e çevrildi.  Baas rejiminin merkezdeki muhalifleri uzun süredir kuşatma altında tuttuğu Halep'te 20 grubun ortak girişimiyle oluşturulan operasyon merkezinde hazırlık yapıldığına dair açıklama geldi.

Aralarında Ahraru Şam, Ceyşul İslam ve Nusra Cephesi gibi silahlı muhalif gruplarının da yer aldığı ortak operasyon merkezinde hedefin  Halep'in tamamen rejim güçlerinden alınması olduğu açıklandı.

 Ortak operasyon merkezi askeri sorumluluğuna getirilen Albay Yasir Abdurrahim, 'Birinci önceliğimiz hiç zaman kaybetmeden Halep'in tamamen özgürleştirilmesidir' dedi.

SİVİL KAYIPLARA KARŞI TEDBİR ALIYORUZ

Muhalif oluşumun askeri sorumlusu Yasir Abdurrahim, yürütülecek operasyon kapsamında sivil can kaybını sıfıra indirmek için azami çaba sarf edeceklerini, sivillerin bu savaşta yeterince bedel ödediğini, bundan sonra hiçbir sivilin ölmemesi gerektiğini ifade etti.

TESLİM OLUN ÇAĞRISI YAPILDI

Albay Yasir Abdurrahim Suriye ordusu askerlerine yönelik yaptığı çağrıda ise şu ifadelere yer verdi: "Halep merkezine yönelik gerçekleştireceğimiz operasyon öncesi rejim saflarında savaşan asker ve subayların silahlarını bırakarak teslim olmasını istiyoruz. Saldırı öncesi teslim olanlar kuracağımız mahkemelerde adil bir biçimde yargılanacaklar. Saldırı sonrası ele geçirdiğimiz asker ve subaylar ise vatana ihanetten yargı önüne çıkarılacak."

OPERASYONA 20 GRUPTAN 10 BİN SAVAŞÇI KATILACAK

Halep merkezinin ele geçirilmesi için yapılacak operasyona katılma bildirisini imzalayan gruplar şunlar: Hareketi Nurettin Zengi, Ceyşul Mücahidin, Hareket Beyarik el İslam, Liva Sultan Murat, Ebu Amara Tugayı, 101. Tümen, Ceyşul Sünne, 16.Tümen, Liva el Fetih, Liva el Hak, Liva Sukur el Cebel, El Furkan Tugayı, Fursan el Hak, 13. Tümen, Ceyşul İslam, Keteib Suvvar eş Şam, Ensarul Hilafe, Feylak eş Şam, Ahraru Şam, Cephe Şamia.

Suriye'de 2011'de başlayan ayaklanma sürecinde 2013 yılı ortalarına dek düzenli ilerleme kaydeden Suriyeli muhalif gruplar, 2013 yılı ortalarından 2015'in ilk aylarına kadar bir çok cephede büyük kayıplar yaşadı.
Bu süreçte Suriye'nin en büyük illeri arasında yer alan Humus, Baas rejimi tarafından ele geçirildi. Muhalefetin stratejik cephelerden Halep'te iseSuriye ordusunun ilerleyişi şehri kuşatılmanın eşiğine getirdi.

Muhalifler aynı dönemde Şam, Hama ve Dera'da da rejim karşısında gerilerken Deir Ez-Zor, Rakka ve Halep'in kuzeyinde ise IŞİD'e karşı bir çok cephede yenilgi yaşadı. 2 yıllık gerileme sürecinde kırılma noktası ise 2015 Şubatında İdlib bölgesinde yer alan Vadi Deyf ve Hamidiyye askeri üslerinin ortak operasyonla ele gecirilmesi oldu.

Suriye'nin güney illerinden Dera'da stratejik öneme sahip Şeyh Miskin cephesinde 2015'in ilk günlerinde başlayan ilerleme İdlib ve Cisr-uş Şuğur'un alınması ile sürdü.

Suriye'de birleşen muhaliflerin son aylarda etkinlik gösterdiği çatışma bölgeleri

 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?