banner15

Suriye'de 25 şehir rejim kuşatması altında

Suriyeli muhalifler, BMGK kararında gösterilen 12 kuşatmanın, 25'e çıktığını bildirdi.

Suriye'de 25 şehir rejim kuşatması altında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Heyeti Başkanı Esad el-Zoubi, rejimin kuşatması altındaki bölgelerin sayısının 12'den 25'e çıktığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'de ikinci haftasına giren Suriye görüşmeleri kapsamında Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Zoubi, Brüksel ve İstanbul'da yaşanan terör saldırılarını şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Siyasi geçiş sürecini ciddi şekilde ele aldığı için BM'ye teşekkür eden Zoubi, Esed rejimini ise görüşmeleri ciddiye almamakla suçladı.

Zoubi, rejimin varil bombaları ile sivilleri vurmaya devam ettiğini ve kuşatma altındaki bölgelerin sayısının arttığını belirterek, "Barza'da yeni bir kuşatma var ve beş gündür devam ediyor. Humus, Halep ve Lazkiye'nin kırsalında yeni kuşatmalar var. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararında kuşatma altında olan 12 bölgeden bahsediliyor ama bugün kuşatma altında olan 25'ten fazla bölge var." dedi.

Rejim heyetinin de Mistura'ya sunduğu önerilere ilişkin ise Zoubi, "Hiçbir ortak nokta bulamadık." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 08:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48