banner39

Suriye'de 68 kişi öldürüldü

Suriye Genel Devrim Konseyi, ülkede çıkan çatışmalarda ''ölü sayısının 68'e yükseldi''ğini duyurdu. İdlib ve çevresindeki operasyonlar nedeniyle halk, güvenli Türkiye'ye kaçıyor.'

Ortadoğu 23.03.2012, 00:19 23.03.2012, 00:19
Suriye'de 68 kişi öldürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Genel Devrim Konseyi, ülkenin çeşitli kentlerinde muhaliflere karşı başlatılan operasyonlarda güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu ölenlerin sayısının 68'e yükseldiğini duyurdu.

Konsey, yönetim karşıtlığıyla bilinen ve uzun bir süredir operasyonların sürdüğü Humus'ta 2'si kadın 25, ülkenin kuzeyinde yer alan İdlib'te aralarında 7 çocuğun da bulunduğu 24, orta kesimlerdeki Hama'da biri çocuk, biri kadın olmak üzere 10, Şam'ın banliyölerinde biri işkenceden 4, olayların ilk başladığı ülkenin güneyindeki Dera kentinde biri çocuk 3 ve Halep'te biri aktivist 2 kişinin yapılan müdahaleler ve açılan ateş sonucunda öldüğünü belirtti.

Hama'nın Kuseyr semtinde akşam saatlerinde çok sayıda havan topunun düştüğünü ifade eden görgü tanıkları, ölü ve yaralıların olduğunu bazı evlerde yangın çıktığını bildirdi.

Halep'in Azaz kentine de 10'dan fazla roketin düştüğünü, havan toplarının isabet ettiği bölgelerde duman yükseldiğini aktaran yerel aktivistler, kentteki yüksek binaların çatılarında keskin nişancıların olduğunu dile getirdi.

İdlib ve çevresinde ordunun düzenlediği operasyonlarda çok sayıda yerleşim biriminin büyük hasar gördüğünü ve halkın daha güvenli bölgelere ve Türkiye'ye kaçtığını vurgulayan yerel aktivistler, güvenlik güçlerinin bu kişilere ateş açtığını kaydetti. Aktivistler, ordunun İdlib ve Cebel El Zaviya bölgesini bombaladığını bildirdi.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, ülke genelinde silahlı gruplarla girdikleri çatışmalarda hayatını kaybeden 18 askerin cenazesinin, Şam'daki Teşrin Asker Hastanesi'nden memleketlerine gönderildiğini duyurdu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?