banner39

Suriye'de açlık kapıya dayandı

Milyonlarca Suriyeli sadece birkaç ay içinde, çok büyük bir açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir

Ortadoğu 02.08.2012, 16:43 02.08.2012, 18:05
Suriye'de açlık kapıya dayandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'de çatışmalar yüzünden tarım sektörü alarm veriyor. Birleşmiş Milletler, 3 milyon Suriyeli'nin gıda yardımına ihtiyaç duyabileceği uyarısında bulundu.

Dünya Gıda Programı, çatışmalar yüzünden tarlalarda hasat yapılamadığını belirtti, milyonlarca Suriyeli'nin birkaç ay içinde açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler ve Suriye yönetiminin yayınladığı verileri değerlendiren Dünya Gıda Programı, çatışmaların Suriye'de tarım sektörüne ağır darbe vurduğunu bildirdi.

Örgütün açıklamasına göre, tarım sektörünün bu yıl uğradığı zarar 1 milyar 800 milyon doları buldu.

Derae, Şam civarı, Humus ve Hama'da buğday hasadı gecikti. Çatışmalar yüzünden tarla sahipleri çalışacak işgücü ve kiralayacak biçerdöver bulmakta zorlanıyor.

Dünya Gıda Programı'nın açıklamasında, "Suriye'de hasat daha da gecikirse, hububatın geri kalanı da kaybedilecek" uyarısı da yeraldı.

Suriye'de çatışmalar yüzünden akaryakıt, su sıkıntısı da çekiliyor. Çatışma bölgelerinde dükkanların günlerdir kapalı... Açık fırınların önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Birleşmiş Milletler kaynaklarına göre, sadece Halep'teki çatışmalardan kaçanların sayısı 200 bini geçmiş durumda.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?