banner15

Suriye'de anayasa komisyonu kurulmasına ilişkin toplantı başladı

Astana sürecinin garantörleri Türk, Rus ve İranlı yetkililerle, BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın bir araya geldiği, Suriye'de anayasa komisyonu kurulmasına ilişkin toplantı Cenevre'de başladı.

Suriye'de anayasa komisyonu kurulmasına ilişkin toplantı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de anayasa komisyonu kurulmasına ilişkin, Astana sürecinin garantörleri Türk, Rus ve İranlı yetkililerle İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

BM Cenevre Ofisinde basına kapalı toplantıda, 30 Ocak'ta, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Ulusal Diyalog Kongresi'nde kurulmasına karar verilen anayasa komisyonu masaya yatırılıyor.

TOPLANTIYA KATILANLAR

Toplantıda, Türkiye'yi Astana toplantılarında olduğu gibi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal temsil ediyor. Rusya heyetine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, İran heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari başkanlık ediyor.

De Mistura, geçen hafta, çabalarını anayasa komisyonu kurmaya odakladığını ifade etmişti.

BM temsilcisi, Beşşar Esed rejiminin anayasa komisyonunda yer alması için 50 isim bildirdiğini ve muhaliflerin listesinin oluşması için de çalışmaların sürdüğünü kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 15:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48