banner39

Suriye'de ayçöreği şakası gerçek zannedilince...

Dini bir mahkemenin Fransız sömürgeciliğini hatırlattığı gerekçesiyle ayçöreği yemeyi yasakladığı şakası, sosyal medyada gerçek haber gibi yayıldı

Ortadoğu 05.08.2013, 15:59 05.08.2013, 17:11
Suriye'de ayçöreği şakası gerçek zannedilince...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçen hafta Suriye'nin muhaliflerin kontrolündeki Halep şehrinde ayçöreği yemenin yasaklandığı haberinin şaka amaçlı bir uydurma olduğu ortaya çıktı. 

Halep'te dini bir mahkemenin ayçöreği yemenin yasak olduğuna dair fetva verdiği iddia edilmiş ve bunun nedeni ayçöreğinin Fransız sömürgeciliğini veya Osmanlı'nın Macaristan'daki yenilgisini hatırlatması olarak tahmin edilmişti. İddialara göre de Fetva da Şeyh Ebu Muhammed adında biri tarafından verilmişti.

Daha sonra ise ayçöreği haberinin El Arabiya tarafından Şark'ul-Evsat'a dayanarak yapıldığı, Şark'ul-Evsat'ın ise bu haberi sosyal medyadan aldığı anlaşıldı. 

Huffington Post ise konuyla ilgili araştırması sonucu fetvanın suretinin ilk önce Birleşik Arap Emirlikleri'nde sosyal medyaya yüklendiğini ortaya çıkardı. Bu kişinin fetvayı aldığını söylediği link ise artık çalışmıyordu.

Ardından da Suriye'de savaştan bunalan insanların kurduğu ''Kardeşim, Lütfen!.'' adlı şaka amaçlı bir sitenin bu haberi dünya genelinde yaydığı ortaya çıktı.

Suriye'de İslamcı muhaliflerin ayçöreğini yasakladığıyla ilgili haberler Türkiye'deki haber siteleri tarafından da yayınlanmıştı. 

Osmanlıların 1683'te başlattığı Viyana kuşatmasında başarı elde edemeden geri dönmesinin ardından, Batılıların Osmanlı bayrağındaki aydan esinlenerek yaptıkları ayçöreğiyle kutlama düzenledikleri iddia ediliyor.

banner53
Yorumlar (1)
NADİR 8 yıl önce
TÜRKİYEDE SURİYE İLE İLGİLİ SANAL YADA REEL HANGİ HABERİN GÜVENİLİRLİĞİ KALDIKİ
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?