banner15

Suriye'de bayram sonrası kan aktı: 17 ölü

Suriyeli muhalifler, bugünü "Ölüme Evet, Aşağılanmaya Hayır Cuması" olarak isimlendirilirken; ülkenin dört bir yanında gösteriler düzenleniyor

Suriye'de bayram sonrası kan aktı: 17 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin birçok kentinde düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerde, Baas güçlerinin açtığı ateşte 17 kişinin öldüğü bildirildi. 

El Cezire televizyonu, başkent Şam'ın Amuriye bölgesinde, Arabeyen'de ve Deyr ez Zur kentinde düzenlenen gösterilerde, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucunda 7 kişinin hayatını kaybettiğini, Humus kentinin Halidiye ve Telbise bölgelerinde ise yaralıların olduğunu duyurdu. 

Başkent Şam, İdlib, Humus, Hama, Dera, Deyr ez Zur ve Kamışlı kentlerinde yönetim karşıtı gösteriler yapıldı. 

GÖSTERİLER BUGÜN DE DEVAM EDİYOR

Yönetim karşıtı protestoların yaklaşık altı aydır devam ettiği Suriye'de, bugün de gösterilerin düzenlendiği bildirildi.

El Cezire Televizyonu, Suriye'nin, Hama, Der'a, İdlib, Deyr ez Zor, Albukemal ve Kamışlı kentlerinde yönetim karşıtı gösterilerin yapıldığını ve Hama ile Deyr ez Zor kentlerinde Baas güçlerinin gösterileri dağıtmak için göstericilerin üzerine ateş açtığını duyurdu.

Televizyon kanalı, dün akşam Hama ve Humus kentlerinde güvenlik güçlerinin bazı evlere baskın düzenlediğini, bu esnada da dört kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Suriyeli muhalifler, bugünü "Ölüme Evet, Aşağılanmaya Hayır Cuması" olarak isimlendirdi.

ŞAM'DA GÖSTERİ

Suriye'nin başkenti Şam'ın Midan bölgesindeki Hasan Camisi'nde yönetim karşıtı bir grup protesto gösterisi düzenledi. 

Cuma namazından sonra yönetim karşıtı yaklaşık yüz kişilik bir grup, "Ölüme evet, aşağılanmaya hayır" ve "Halk başkanın idamını istiyor" şeklinde sloganlar attı. Kimin tarafından atıldığı bilinmeyen bir ses bombası camiden çıkmakta olan cemaat arasında paniğe neden oldu. 

Cami çevresinde geniş güvenlik önlemi alan güvenlik güçlerinin ellerinde sadece cop bulunurken, güvenlik güçleri cami avlusunda gösteri yapan gruba müdahale etmedi. 

Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. 

DER'A'DA KADINLAR DA GÖSTERİ DÜZENLİYOR

Suriye'de gösterilerin ilk başladığı şehir olan Der'a'da da binlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenleniyor. Buradaki kadınların katıldığı bir gösterinin de askerler tarafından havaya ateş açılarak dağıtılmaya çalışıldığı kaydediliyor. Kentteki Musa bin Nusr camisinden çıkışta askerlerin göz yaşartıcı bomba kullandığı belirtildi.

Suriye'de gösterilerin düzenlendiği bir başka şehir ise Akdeniz kıyısındaki liman kenti Lazkiye. Burada da askerlerin Cuma namazı sonrası Garip Camii'nden çıkan göstericilere saldırdıkları bildirildi. Ayrıca birçok kişinin de tutuklandığı haberi geliyor. Kentin ayrıca El Kala bölgesindeki El Muğrabi Cami etrafında gösteriler düzenleniyor.

Zabadani kentine ise çok sayıda otobüsle askerler ev Şabiba birlikleri getirildiği kaydediliyor. Ayrıca kentte Cuma namazı öncesinde camilere giden yolların askerler tarafından tutulduğu ve kapatıldığı aktarıldı.

Kamışlı'daki Kazmo Camii etrafında da 2 bin 500 göstericinin katıldığı bir gösteri düzenleniyor. Buradaki gösteriye ise henüz askerlerin müdahalesi olmadığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 18:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35