Suriye'de bilanço artıyor: En az 100 ölü

Görgü kaynakları, Suriye’nin Deraa kentindeki gösterilerde ölü sayısını en az 100 olarak duyuruyor

Ortadoğu 24.03.2011, 12:11 24.03.2011, 16:34
Suriye'de bilanço artıyor: En az 100 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye’de Beşar Esad iktidarına karşı devam eden gösterilerde yüzden fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

EL Arabiya televizyonunun aktardığı habere göre, Suriye’de yaşanan eylemlerde en az yüz kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

20 BİN SURİYELİ CENAZE NAMAZINDA

Suriye'nin Deraa şehrinde dün gösterilerde hayatını kaybedenlerin cenaze törenleri için bugün en az 20 bin kişi bir araya geldi.

Reuters haber ajansından edinilen bilgiye göre, Suriyeliler gösterilerde hayatını kaybedenler için biraraya geldi.

Suriyeli muhalifler Esad yönetimine seslenerek geri adım atmasını istedi. Özgürlük taleplerini dile getiren Suriyeliler "Allah, Suriye, özgürlük" sloganları attı. 

HASTAHANEDE ENAZ 25 CESET

Suriye’de yönetim karşıtı ayaklanmaların yaşandığı güneydeki Dera kentindeki devlet hastanesine 25 göstericinin cesedi getirildiği bildirildi.

Reuters haber ajansının  hastane yetkililerinden aktardığı habere göre göstericilerin polisle çıkan çatışmada ölmüş oldukları kaydedildi.

Hastane yetkilileri, getirilen cesetlerin hepsinde kurşun deliği bulunduğunu aktardı.

BM’DEN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Suriye’de yaşan olaylar ile ilgili soruşturma çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon olayların 'şeffaf bir şekilde soruşturulması ve sorumluların yargıya sevk edilmesi" çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, "Suriye hükümetinin, halkının evrensel haklarını özgürce kullanmasını şiddet, yıldırma ve keyfi tutuklamalarla engellemesinden derin kaygı duyduğunu" açıkladı.

1963'ten beri olağanüstü hal yasalarının yürürlükte olduğu Suriye'de göstericiler, bu uygulamanın kaldırılmasını, yolsuzlukların önlenmesini ve demokratik reformlar yapılmasını istiyor.

 

sürecek...

Yorumlar (5)
CENGİZ 13 yıl önce
kaynağı belirsiz aynı uydurma haberler sorumsuzca servis ediliyor. rakamlar çelişkili ve eski haberlere yeni rakamlar monte edilerek veriliyor. suriye iki adam neden hiç bir müslüman yayın organı haber için gitmiyor. yabancı haber ajanslarıyla yetiniliyor.
MEHMET YILMAZ 13 yıl önce
SUUD Finasmanlı El arabiye dikkatleri Bahreyni işgal eden Suud rejiminden çevirerek Suriyeye yöneltmek istemektedir. Bu ölü sayısı abartılıdır.El-Arabiyenin bu konulardaki sabıkası bellidir.İşgalli Emperyalist güçler Suriye girmek için bahane oluşturuyorlar.Birde BM yetkilisi alçak bu zulumlerin daha şiddetlisi BAHREYNDE yapılırken neredeydin?Biz bu filimleri çokkkkk izledik.Vesselam
Arif 13 yıl önce
Irakda amerka ve onlarin cocuklari rafiziler ittifaki mazlum musluman (sunni) halki katl ederken dunya nerde idi? Bu halkin bir tek sucu vardi-onlar Sunni idiler. Kizinin adi Aishe oldugu ucun rafiziler insanlari habs edib ishgence yaparken dunya nerede idi? Bu gun dunya imperalizma karshi bir tek guc kalmish-Muslumanlar. Onlara karshi amerkanin bir sadiq dostu (cocugu) var-rafiziler/
Arif 13 yıl önce
Bahreyne 2-3 rafizi olerken Suryada Hama olayinda 100 minlerle kishi katl edilmish, habsa atilmish, ulkeni terk etmish. Aynisi Irakda, Afganistanda, Libyada... tum dunyada. Bahreyn olaylari bitmeyib amerka sonda orani da rafizileshdirecek ve Iraq ve Surya kimi Islam topraklarini irana peshkesh edecek. Nicin amerka irani ve Suryani vurmur? amerka kimi dev ulke icin 20 gun yeter.
Arif 13 yıl önce
Tum dunyada imperialis gucler ve sunni dushmanlari ittifaki tarafdan muslumanlara (sunnilere) karshi katliam yapilir. Irak, Suriya, Libya, Bahreyn, Afganistan, Lumnan....
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?