banner15

Suriye'de bir ayda 623 sivil öldürüldü

SNHR, mart ayı boyunca Suriye'deki çatışmalarda çoğu rejimin saldırılarında olmak üzere, 623 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu

Suriye'de bir ayda 623 sivil öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), mart ayı boyunca Suriye'deki çatışmalarda çoğu rejimin saldırılarında olmak üzere, 623 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

SNHR tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye'deki kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşması uygulamaya konulduğundan bu yana, 382 kişinin rejim, 10'unun PYD, 13'ünün Rusya, diğerlerinin ise IŞİD gibi farklı silahlı örgütlerinin düzenlediği saldırılarda öldüğü kaydedildi.

Özellikle rejimin işlediği ihlallerin bitmediği vurgulanan açıklamada, çoğu şehir dışında savaşan ve güvenlik sebebiyle isimleri verilmeyen muhaliflerden kaç kişinin öldüğü bilgisine ulaşılamadığı ifade edildi.

Rejim güçlerinden ya da IŞİD'ten doğru ölü sayısı vermenin de imkansıza yakın olduğu belirtilen açıklamada, BM Güvenlik Konseyi ve ilgili uluslararası kurumlara yaşanan ihlallerin sorumluluğunu taşımaları çağrısı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 19:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48