banner39

Suriye'de bir haftada bin kişi öldü

Suriye'de Esad güçlerinin ülkede son 1 haftada bin 14 kişi saldırılarda hayatını kaybetti

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 23.02.2013, 17:39
Suriye'de bir haftada bin kişi öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de Beşar Esad'a bağlı ordu birliklerinin bir hafta içerisinde bin 14 kişiyi öldürdü. 

Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), yönetime bağlı ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere bir hafta boyunca düzenlediği operasyonlarda bin 14 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ölenler arasında 161 çocuk, 90 kadın, 7 aktivist ve 2 doktorun da bulunduğunu aktaran SRGC, başkent Şam, Halep, Dera ve Humus kentlerinde çok sayıda insanın öldüğünü belirtti.

Özgür Suriye Ordusu'nun(ÖSO) Haseke iline bağlı Tel Hamis beldesi ile çevresindeki 100'den fazla köyün kontrolünü sağladığını da vurgulayan SRGC, muhalif birliklerin Kamışlı kentine doğru ilerlediğine değindi.

Silahlı muhaliflerin Halep'in Cedid Halep bölgesinde bir askeri helikopteri düşürdüğünü ileri süren SRGC, kentin birçok bölgesinde ÖSO ile Esad güçleri arasında şiddetli sokak çatışmaların yaşandığını dile getirdi.

"CESETLER HALA ÇIKARILIYOR"

Uluslararası Halep Havaalanı ile Neyrab askeri üssü çevresinde iki ordu arasında çatışmaların sürdüğüne işaret eden SRGC, dün kentte düşen Scud füzelerinin yıktığı evlerin enkazından hala cesetlerin çıkartıldığını kaydetti.

Şam'ın Duma, Zamelka, Doğu Guta, Abbasiyyin, Cobar Seyyide Zeynep ve Dareya banliyölerinde nizami ordu ile muhalifler arasında çıkan çatışmalarda Esed'e bağlı askerlerin söz konusu bölgelere roket, havan topu ve savaş uçağıyla saldırdığını kaydeden SRGC, saldırı bölgelerinden siyah dumanların yükseldiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?