Suriye'de bırakılan esirlerin ilk görüntüleri

Suriye'de muhaliflerin elindeki 48 İranlıya karşılık 2 bin 130 tutuklu serbest bırakıldı. Bırakılan esirlerin ilk görüntüleri -FOTO-

Suriye'de bırakılan esirlerin ilk görüntüleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de muhaliflerin elinde bulunan 48 İranlı serbest bırakıldı.

İran Devlet Televizyonu, Suriye'de muhaliflerin elinde bulunan 48 İran vatandaşının serbest bırakıldığını duyurdu. Suriye yönetiminin elindeki 2 bin 130 sivil tutuklu da serbest bırakılıyor. Suriye İçişleri Bakanlığı binasında alıkonulan tutuklular otobüslerle nakledilmeye başlandı.

Takas işlemi bir süredir Suriye'de bulunan aralarında vakıf başkanı Bülent Yıldırım'ın da olduğu İHH heyeti ve Katar'ın arabuluculuğu ile gerçekleşti.

Suriye'nin serbest bıraktığı 2 bin 130 tutuklu arasında Türkler de bulunuyor. Tutuklulardan 73 tanesinin de kadın olduğu bildirildi. Tutukluların yaşı 15 ile 65 arasında değişiyor.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, ''48 İranlı Şam'ın Duma Bölgesi'nden serbest bırakıldı. İHH yetkilisi İzzet Şahin arkadaşımız İranlılara eşlik ediyor. Bunun karşılığında Suriyeİçişleri Bakanlığı binasında alıkonulan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 2 bin 130 kişi otobüslere nakledilmeye başlandı'' diye konuştu.

Yıldırım, tutuklulardan dört kişinin Türk olduğunu belirtti. Yıldırım, bunlardan Bayram Demir isimli denizcinin, birkaç ay önce Tartus limanında tutuklandığını açıkladı. Ayrıca tutuklular arasında Suriye'de doğup büyüyen fakat Türk olan iki kardeş ve Emel isimli kocası Suriyeli olan bir kadın da yer alıyor.

El Hurra Televizyonu muhabirliği yapan Filistin asıllı Beşşar Fehmi Kaddumi'nin durumuyla ilgili henüz net bir bilgiye ulaşılamadı. Kaddumİ'nin serbest bırakılan tutuklular arasında olmadığı bildirildi.

İşte bırakılan esirlerden ilk görüntüler:

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 17:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35