banner39

Suriye'de bulaşıcı çocuk felci başladı

Dünya Sağlık Örgütü WHO, Suriye'de çocuk felcinin yeniden başladığını ve yayılma ihtimalinin olduğu bildirdi.

Ortadoğu 30.10.2013, 11:41 30.10.2013, 12:18
Suriye'de bulaşıcı çocuk felci başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü WHO'nun bildirdiğine göre çocukların felç olmasına ve ölümüne neden olan Polio hastalığı Suriye'de yeniden başladı. Suriyeli 22 çocuktan alınan kanların incelenmesinde 10'unun çok bulaşıcı olan 'çocuk felci' hastalığına yakalandığı belirlendi. Diğer 12'sinin sonuçları ise henüz belli olmadı.

WHO sözcüsü Oliver Rosenbauer, hastalığa yakalanan çocukların Darül Sor bölgesinde yaşadıklarını, çoğunluğu 2 yaşın altındaki 22 çocuğun da bu ay birden bire felç olduklarını söyledi. Polio virüsü bulaştığı vücudun sinir sistemine saldırıyor ve birkaç saat içinde bir daha iyileşmesi mümkün olmayan sağlık sorunlarına yolaçıyor. Tedavisi yapılamayan polio hastalığı sonucu çocuklar felç oluyorlar, ya da uzuvları gelişmiyor.

Rosenbauer, Suriye'de bu hastalığın başgöstermesi sonucu bölgedeki 100 bin çocuğa bulaşma tehlikesi bulunduğunu, halkın savaş nedeniyle yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kaldıklarından başka bölgelere de hızlı bir şekilde yayılabileceğini belirtti.

WHO sözcüsü Rosenbauer, büyük bölümü muhaliflerin elinde bulunan bölgede ve Suriye'ye komşu ülkelerde derhal bir aşı kampanyası başlatılması gerektiğini kaydetti.

TÜRKİYE'DEN BM'YE ELEŞTİRİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuveyt ziyareti sırasında Uluslar arası camianın Suriye halkına yardım yapmamasını eleştirdi. BM'nin gerekli tepkiyi vermemesi karşısında hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Davutoğlu, Suriye'de hamile kadınların keskin nişancılar tarafından vurulduğunu, birçok bölgede insanların açlıktan dolayı kedi ve köpek eti yemek zorunda kaldıklarını söyledi. Davutoğlu, şimdiye kadar 600 bin mülteciyi kabul eden Türkiye'nin sınırlarını Suriye'ye açık tutmaya devam edeceğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?