banner15

Suriye'de 'büyük takas' başladı

Esad yönetimi, muhaliflerin elindeki 48 İranlıya karşı, aralarında Türklerin de bulunduğu 2 bin 130 sivili serbest bırakıyor. Tahliye işlemleri başladı

Suriye'de 'büyük takas' başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu, bu sabah serbest bırakmaya başladı.

Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla, Suriyeli muhaliflerin bir süredir ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşına karşılık olarak, Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu, bu sabah serbest bırakıyor. tahliye işlemlerinin sabah saatlerinde başladığı öğrenildi..

Takas için Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, esir değişiminin şu saatlerde gerçekleştiğini söyledi.

Yıldırım, muhalif grupların ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşını serbest bırakacağını, Suriye yönetiminin de, 48 İran vatandaşına karşılık olarak, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 73'ü kadın 2 bin 130 sivil tutuklu Suriyeliyi serbest bırakacağını belirtti.

Takas çalışmalarının uzun zaman önce başladığını ve şu saatlere kadar devam ettiğini kaydeden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, takası ''insani diplomasinin bir zaferi olarak gördüklerini'' dile getirdi.

Merkezi ABD'nin Virginia kentinde bulunan El Hurra Televizyonu muhabirliği yapan Filistin asıllı Beşşar Fehmi Kaddumi'nin durumuyla ilgili henüz net bir bilgiye ulaşamadıklarını belirten Yıldırım, Kaddumi'nin yerini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi.

Öte yandan İran Devlet Televizyonu, muhaliflerin elindeki 48 İranlının serbest bırakıldığını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 12:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35