Suriye'de çatışmalarda 84 kişi öldü

Suriye'de, Esad güçlerinin muhaliflere yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda 7'si çocuk, 7'si kadın olmak üzere 84 kişinin öldüğünü açıkladı.

Suriye'de çatışmalarda 84 kişi öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de, Esad güçlerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği saldırılarda 7'si çocuk, 7'si kadın olmak üzere 84 kişinin öldüğünü açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik roket, havan topu ve savaş uçaklarıyla gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda Hama'da 23, başkent Şam'ın banliyölerinde 11, Rakka ve Dera'da 10'ar, Halep ve Humus'ta 9'ar, Deyru'z Zor'da 6, İdlib'de 4  ve Kuneytra'da 2 olmak üzere toplam 84 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada da Şam yönetimine bağlı güçlerin başkentin Muaddamiye, Yermuk, Dareya, Duma, Berze, Kadem ve Cobar banliyölerine ağır silahlarla saldırması sonucu çok sayıda evin hasar gördüğü ve bölgeden dumanların yükseldiği kaydedildi.

Kentin Doğu Guta, Kalamun, Nebk ve Muruk bölgelerinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye ordusu arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığı ifade edilen açıklamada, Esad güçlerinin Kasyon Dağı'ndan kentin batı ile güney kesimlerindeki bölgeleri top ateşine tuttuğu belirtildi.

Rejim güçlerinin, başta Halep olmak üzere birçok kentte muhaliflerin denetiminde olan yerlere uçaklarla saldırdığı da bildirilen açıklamada, ÖSO'nun Hama ve Humus çevresinde rejim güçleri karşısında ilerleme kaydettiği vurgulandı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 07:40
banner53
YORUM EKLE

banner39