banner39

Suriye'de cuma eylemlerinde 19 ölü

Suriye'de bugün Cuma namazından sonra çıkan yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 19 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Türkiye'ye mülteci akını sürerken, Kuveyt mültecilere yardım amacıyla 1 milyon Dolar verdi

Ortadoğu 06.04.2012, 15:03 06.04.2012, 15:10
Suriye'de cuma eylemlerinde 19 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de bugün Cuma namazından sonra çıkan yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 19 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi, ülke genelinde Cuma namazının ardında çıkan yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu Humus'ta 8, Halep'te 3, Deyr Ez Zor, Dera ve İdlib'te 2'şer, Hama ve Şam'da da birer kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Öte yandan yerel aktivistler, Şam'daki Ali Bin Talib, Abddullah Bin Huzafe Es Sehmi, Enes Bin Malik camilerinin güvenlik güçlerince kuşatıldığını ve cemaatin dışarı çıkmasına engel olduğunu ifade etti.

Doğuda yer alan ve Irak sınıra yakın olan Deyr Ez Zor kentinde ordu ile Özgür Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmalarım çıktığını, çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını kaydeden aktivistler, Şam'ın Duma ve Haresta semtlerinde de orduyla çatışmaların meydana geldiğini belirtti.

Kuzeydeki İdlib kentinde güvenlik güçlerinin çatılardan göstericilere ateş açtığını dile getiren aktivistler, Şam'ın birçok semtine ordunun baskınlar düzenlediğini ve tankların semtlere konuşlandırdığını vurguladı.

Humus'un Der Bealbe semtinde tankların rastgele evlere ateş açtığını, açılan ateşte birçok evin hasar gördüğünü belirten aktivistler, kentte güvenlik güçlerinin büyük hasar verdiğini anlattı.

Lazkiye'nin Raml El Cenubi semtinde patlamaların meydana geldiği ve patlamalarda ölü ve yaralıların olduğu kaydedildi.

KUVEYT'TEN 1 MİLYON DOLAR

Kuveyt'in dün gece Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne Suriye askerlerinden komşu ülkelere kaçan mültecilere yardım amacıyla 1 milyon Dolar teslim ettiği belirtildi.

Kuveyt'in BM daimi temsilcisi Büyükelçi Mansur İyad el-Uteybi'nin yaptığı açıklamada Kuveyt'in Türkiye, Ürdün ve Lübnan'da bulunan Suriyeli mültecilere verilen bu yardımların insani yardım ve desteğe verdiği önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Son bir hafta içinde Türkiye'ye 4 binden fazla kişi Türkiye'ye geçiş yaparken, dün 2 bin 560 kişi Hatay'ın Reyhanlı ilçesi sınırlarına akın etti. Sabah saatlerinden başlayan geçişler gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Köylerinin uçaklarla bombalandığını anlatan çoğu kadın ve çocukların oluşturduğu yüzlerce kişi köylerini boşaltarak sınırdaki Türk askerine sığındı.

Gelenlerin yüzünde kurtulmanın sevincinin yanı sıra yaşadıkları korku ve endişenin ifadesi okunuyor. Kayıt işlemleri yapılması ve taşınacakları minibüslerin gelmesi için bir süre sınırda bekleyen Suriyeliler, sınırın diğer tarafında kalan köylerini hüzünlü gözlerle izliyor.

Yüzlerce kişi gün boyu gece geç saatlere kadar sınıra gönderilen minibüs ve araçlarla taşınarak kalacakları kamplara taşındı. Gelenlerin arasındaki yaralalar ise ambulanslara konularak Hatay'daki hastanelerde tedavi altına alındı. Dün gelenlerin arasında kurşun ve şarapnel parçalarının isabet ettiği 14 yaralı ise Hatay'daki hastanelere tedavi altına alındı. Yaralılardan 4'ünün durumunun ciddi olduğu belirtildi

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü