banner39

Suriye'de de katılım az olunca süre uzatıldı

Suriye'de meşruiyet tartışmaları gölgesinde yapılan devlet başkanlığı seçimi için oy verme işlemi 5 saat uzatıldı. Mısır'daki seçimlerde de katılım az olunca seçimler bir gün uzatılmıştı

Ortadoğu 03.06.2014, 22:46 04.06.2014, 09:32
Suriye'de de katılım az olunca süre uzatıldı

Suriye'de meşruiyet tartışmaları gölgesinde yapılan devlet başkanlığı seçimi için oy verme işleminin 5 saat uzatıldığı bildirildi.

Suriye resmi ajansı SANA'da yer alan habere göre, Yüksek Seçim Kurulu "ülke genelinde seçime katılımın tahminlerin üzerinde yoğun bir şekilde devam etmesi nedeniyle" oy verme işlemlerini 5 saat uzatarak seçimin gece yarısı bitirilmesine karar verdi.

Halep ve Şam'da sandık sayılarının artırıldığı belirtilen haberde, seçimin "ülke genelinde sorunsuz şekilde devam ettiği" ifadesi yer aldı.

Başta Şam'ın merkezi olmak üzere Halep, Hama, Humus, Dera, Deyru'z Zor ve Dera'da rejimin kontrolündeki bölgelerde istenilen düzeyde yoğunluk yaşanmaması nedeniyle Şam yönetiminin oy verme işlemlerini uzattığı ifade ediliyor.

Halep'te rejimin denetimindeki bölgede oy kullanan Giyas Ebu Hamza, yaptığı açıklamada, "Seçimlere korktuğum için katıldım fakat halkın seçime rağbet etmediğini gördüm. Halk açıktan oy kullanıyor. Seçim merkezlerinde seçmenlerden çok güvenlik güçleri ve muhaberat adamları vardı" dedi.

Seçimin şeffaf olmadığını, "herkesin istediği yerde oy pusulasını zarfların içine koyduğunu" öne süren Ebu Hamza, "Herkes istediği merkezde oy kullandı, seçim merkezlerinde oy kullanacakların listesi diye bir listede de yoktu" diye konuştu.

"BU SEÇİM DEĞİL, REJİMİN KOMEDYASIDIR"

İnternet üzerinden konuştuğu arkadaşlarından diğer kentlerin de Halep'ten farkı olmadığı bilgisini aldığını ifade eden Ebu Hazma, rejimin basına göstermelik olarak bazı seçim merkezlerine otobüslerle insan taşıdığını ileri sürdü. Ebu Hamza, "Aslında bu bir seçim değil, rejimin komedyasıdır" ifadesini kullandı.

Şam'daki seçimlere ilişkin izlenimlerini paylaşan Muhammed el-Esad da Şam'da bir bölgede ondan fazla seçim merkezinin olduğunu aktardı.

Rejimin, "seçimin istediği gibi gitmemesi üzerine halka algı operasyonu yapmak için oy verme işlemlerini uzattığını savunan Esad, Şam'da birçok bölgede halkın sandık başına gitmediğini ve rejimin sabah saatlerinde interneti kestiğini söyledi.

"AÇIKTAN OY KULLANMA, ANAYASAL İHLALDİR"

Esad, "Seçmenlerin çoğu açıktan oylarını kullandı. Bu anayasal ihlaldir. Bazı rejim yanlıları da baş parmaklarını kanatarak oy pusulalarına bastı. Bunlara da görevliler müdahale etmedi" şeklinde konuştu.

"Rejim yanlısı Şebbiha grupları ve güvenlik güçlerinin gölgesindeki seçim ne kadar güvenli olur" diyen Esad, devlet okulu ve kurumları dururken rejimin otellerde seçim merkezleri kurduğunu anlattı.

Esad ayrıca, akşama doğru birçok seçim merkezini gezdiğini, SANA haber ajansında denildiği gibi seçimin halkın yoğunluğundan dolayı 5 saat uzatılmadığını, çoğu kişi sandık başına gitmediği için rejimin böyle bir oyuna başvurduğunu iddia etti.

Suriye İçişleri Bakanlığı, devlet başkanlığı seçiminde 15 milyon vatandaşın, 9 bin 601 merkezde 11 bin 776 sandıkta oy kullanacağını açıklamıştı. Suriye İnsan Hakları Ağı, ülkede bulunan Suriyelilerin yüzde 40'ının Esed rejimin kontrolü dışında bulunan bölgelerde yaşadığını ve bu insanların seçimlerde oy kullanma imkanı bulunmadığını belirtmişti.

Muhalifler, 150 binden fazla sivilin öldüğü, yaklaşık 6,5 milyon kişinin yerinden edildiği ülkedeki seçimin meşru olmadığını belirterek, seçimi "kanlı seçim" diye nitelendirmişti.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?