Suriye'de dün 38 kişi öldü

Suriye'de dün Şam'ın banliyölerinde 14, Dera'da 9, Haseke'de 5, Humus'ta 4, Halep'te 3, Deyru'z Zor'da 2 ve Hama'da 1 olmak üzere toplam 38 kişinin öldü

Suriye'de dün 38 kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik düzenlediği saldırılarda 1'i kadın 3'ü çocuk olmak üzere 38 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Suriye ordusuna bağlı birliklerin muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere düzenlediği saldırılar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 14, Dera'da 9, Haseke'de 5, Humus'ta 4, Halep'te 3, Deyru'z Zor'da 2 ve Hama'da 1 olmak üzere toplam 38 kişinin öldüğü belirtildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Halep'te 80. Tugay çevresinde Hizbullah ve Ebul Fadıl el-Abbas Tugayı desteğindeki rejim güçlerinin bulunduğu binalara düzenlediği saldırılarda çok sayıda militan ve askeri etkisiz hale getirdiği kaydedildi.

Silahlı muhaliflerin kentin Nakirin bölgesinde aralarında İran ve Hizbullah milislerinin de bulunduğu 11 Esad askerini esir aldığı ve bölgede çıkan çatışmalarda da çok sayıda askerin etkisiz hale getirildiği aktarılan açıklamada, ÖSO'nun Halep Uluslararası Havaalanı ile Neyrib askeri üssüne yerli yapımı Grad füzeleriyle gerçekleştiği saldırılarda bir füzenin mühimmat deposuna isabet etmesi sonucunda havaalanında büyük bir patlama meydana geldiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, hükümet güçlerinin başkent Şam'ın güney bölgelerine gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle halkın gruplar halinde Filistinli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Yermuk kampına doğru göç etmeye başladığı belirtildi.

Esad güçlerinin Berze, Dareyya, Duma, Tadamun, Haresta ve Cobar bölgesine roket ve havan toplarıyla saldırdığı da kaydedildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA ise güvenlik güçlerinin, Şam'ın Berze banliyösünde 500 metre uzunluğunda 4 metre genişliğinde bir tüneli çökerttiğini ve bölgede çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Haberde, "Ordu çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda, aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu çok sayıda 'teröristi' etkisiz hale getirdi" ifadesine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 09:40
banner53
YORUM EKLE

banner39