banner39

Suriye'de dünün bilançosu: 93 ölü

Suriye'de rejim güçleri tarafından dün düzenlenen saldırı ve operasyonlarda aralarında kadın ve çocukların da olduğu 93 kişi öldü

Ortadoğu 15.09.2013, 09:35 15.09.2013, 09:35
Suriye'de dünün bilançosu: 93 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Esad'e bağlı ordu birliklerinin ülke genelinde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 93 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Şam yönetimine bağlı güçlerin muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere hava ve karadan gerçekleştirdiği saldırılarda Halep'te 24, başkent Şam'ın banliyölerinde 19, Dera'da 13, Deyru'z Zor ve Hama'da 9'ar, İdlib'te 8, Kuneytra'da 5, Lazkiye'de 4 ve Humus kentinde iki olmak üzere 93 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Ölenlerden 8'inin çocuk, 7'sinin kadın olduğu bildirilen açıklamada, rejim güçlerinin saldırılarında çok sayıda kişinin yaralandığı ve onlarca evin de hasar gördüğü belirtildi.

Bu arada Suriye Genel Devrim Konseyinden (SRGC) yapılan açıklamada da hükümet güçlerinin başkentin Duma, Haresta, Kabun, Berze, Yermuk ve Dareya bölgelerine havan topu, roket ve karadan karaya atılan füzelerle saldırdığı aktarıldı.

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin, Şam'ın Cobar bölgesinde rejim güçlerinin içinde bulunduğu binaya düzenledikleri saldırıda rejime bağlı çok sayıda asker ve Şebbiha milisini etkisiz hale getirdiği kaydedilen açıklamada, Haresta, Yermuk, Dareya ve Kabun'da iki ordu birlikleri arasında zaman zaman sokak çatışmalarının yaşandığı vurgulandı.

ÖSO birliklerinin Hama'nın Badet Şair bölgesinde MİG savaş uçağı düşürdüğü iddia edilen açıklamada, silahlı muhaliflerin kentte bulunan 66. Tugay'ın yakınlarında 6 tank ile çok sayıda zırhlı aracı imha ettiği belirtildi

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?