Suriye'de dünün bilançosu çok ağır

Halep'te dün çoğunluğu varil bombaları sonucu 50, Suriye genelinde ise 91 kişi öldü

Suriye'de dünün bilançosu çok ağır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Beşşar Esad'a bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik kara ve havadan gerçekleştirdiği operasyonlarda 16'sı çocuk, 6'sı kadın 91 kişinin öldüğünü açıkladı.

SNHR tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetiminde olan bölgelere hava destekli olarak düzenlediği operasyonlar sonucunda Halep'te 50, başkent Şam'ın banliyölerinde 19, Humus'ta 6, Dera ve Deyru'z Zor'da 5'er, Hama'da 3, İdlib'te 2 ve Suveyda'da bir olmak üzere toplam 91 kişinin öldüğünü belirtildi.

Bu arada, Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de yaptığı açıklamada, İslami Cepheye bağlı güçlerin eski Halep'te Adalet Sarayını havaya uçurduğunu ve bölgenin denetimini sağladığı kaydedildi.

Bölgede Esad askeriyle silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı aktarılan açıklamada, orduya bağlı savaş uçakları ile helikopterlerin Şiar ve Sahur bölgesini "varil bombasıyla" saldırması sonucu çok sayıda yerleşim yerinin hasar gördüğü bildirildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 08:00
banner53
YORUM EKLE

banner39