banner39

Suriye'de Fırat'ın batısındaki PYD varlığı

ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Suriye'de Fırat nehrinin batısındaki Münbiç'i IŞİD'den almasının ardından batıya doğru ilerleyişini sürdürüyor.

Ortadoğu 18.08.2016, 14:36 18.08.2016, 15:33
Suriye'de Fırat'ın batısındaki PYD varlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Suriye'de Fırat nehrinin batısındaki Münbiç'i IŞİD'den almasının ardından batıya doğru ilerleyişini sürdürüyor.

SAK ve PYD unsurları, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle, Halep ilinde, Fırat nehrinin batısındaki operasyonlarda geçen cuma Münbiç'i IŞİD'den almıştı.

Sonraki hedefleri merak edilen SAK ve PYD, dünden bu yana Münbiç'in güneybatısındaki Bab ilçesine bağlı Kırat Sağir, Kırat Kebir, Şeyh Nesir ve El Yeni köylerindeki IŞİD unsurlarını da bölgeden çıkardı.

Operasyon öncesinde ABD güçleri IŞİD mevzilerini vurdu.

Ebu Reşit lakaplı bir SAK komutanı, koalisyon uçaklarının PYD'ye bölgede her zamanki gibi desteğini sürdürdüğünü, militanların bölgeden çıkacağı yönünde hiçbir işaret olmadığını kaydetti.

"Münbiç Halk Meclisi PYD tarafından kuruldu, mecliste temsili olarak Araplar ön planda olsa da arka planda PYD tarafından yönetilecek" ifadesini kullanan Ebu Reşit, örgütün Fırat'ın batısındaki Harus'ta askeri kampı bulunduğu anlattı. Ebu Reşit, örgütün köylerden getirdiği gençleri bu kampta eğitime aldığını, 3 ay süren eğitimleri ABD ile Alman askeri uzmanlar verdiğini söyledi.

Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca Haseke ili, Kobani (Ayn el-Arab) ve Afrin ilçelerinde hakimiyetini ilan eden PYD, Fırat nehrinin batısında Münbiç'in ardından Türkiye sınırındaki Cerablus'u da alarak Reyhanlı ilçesinin karşısındaki bölgeye kadar genişlemeyi hedefliyor. PYD kuşağı böylece Türkiye-Suriye arasında bir duvar işlevi görerek iki ülkenin coğrafi bağlarını büyük ölçüde koparmış olacak.

ABD de Suriye'nin Türkiye sınırında ve Fırat'ın batısında yer alan Azez-Cerablus hattının IŞİD'den arındırılması gerekçesiyle PYD militanlarına savaş uçaklarıyla destek sağlıyor.

Washington yönetimi, PYD'nin bazı yerel Arap unsurlarla Fırat nehrinin batısında operasyonlara katılması gerektiğinde ısrarcı olmuştu. Örgütün Suriye'de uygulamaya koymak istediği planlar konusunda Washington'u uzun süredir uyaran Ankara, Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehlikeye atan adımlardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı.

ABD, Fırat'ın batısındaki Münbiç ilçesinin IŞİD'ten alınmasının ardından operasyonlara katılan PYD militanlarının burayı terk edeceğine dair Türkiye'ye güvence vermişti. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Adrian Rankine-Galloway de geçen pazartesi konuyla ilgili sorulara, "Münbiç'teki operasyonların ABD ile Türkiye arasında verilen sözlerle uyumlu bir şekilde yürütüleceğini açıkça taahhüt ettik." yanıtını vermişti.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?