banner15

Suriye'de hardal gazı kullanıldığı belgelendi

Suriye'de devam eden çatışmalarda zehirli hardal gazı kullanıldığı belgelendi. Rapor önümüzdeki günlerde BM'ye gönderilecek.

Suriye'de hardal gazı kullanıldığı belgelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından hazırlanan bir raporda, Suriye'de zehirli hardal gazının kullanıldığı açıklandı.

Kimyasal silah olarak kullanılan hardal gazının, Halep’te muhaliflerin IŞİD ile çatıştığı Mare bölgesinde kullanıldığı bildirildi. OPCW, 29 Ekim tarihli raporda, 21 Ağustos 2015’te en az iki kişinin hardal gazına maruz kaldığını açıklandı.

Suriye rejiminin 2013’te kimyasal silah stoklarını teslim etmeye kabul ettiğinden bu yana, Suriye’de hardal gazının kullanıldığı ilk kez kesin olarak kanıtlanmış oldu.

YA IŞİD YA ESAD

Gerçeği araştırma komitesi, sorumlu bulma zorunluğu olmadığından dolayı, suçlu olarak IŞİD'i işaret etmedi. Ancak diplomatik kaynaklar, zehirli gazın IŞİD’le çatışan muhaliflere karşı kullanıldığını belirterek konunun önemini şöyle özetledi: "Burada asıl soru, IŞİD’in hardal gazını nereden elde ettiği. Ya IŞİD artık bu gazı üretmek için gerekli bilgiye sahip. Ya da rejimin OPCW’ye raporlamadığı bir kimyasal silah stoku vardı. IŞİD de bu stoku ele geçirdi."

BM’nin Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a resmi olarak bu ayın içerisinde sunulacak rapor, daha önce Suriye’deki muhalifler ve Irak’taki peşmerge tarafından ortaya atılan 'IŞİD kimyasal silah elde etti ve onu bize karşı kullanıyor' şeklindeki iddiaları güçlendirdi.

Suriye, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni 1997 yılında imzalamıştı. Anlaşmaya göre, Suriye'nin kimyasal silah bulundurması veya kullanması yasak.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 17:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35