banner39

Suriye'de hem rejime hem de muhaliflere silah yığınağı

ABD ile Rusya arasındaki ateşkesin sona ermesiyle birlikte Rusya, Suriye'ye yaptığı askeri sevkiyatı iki kat arttırdı. Reuters'ın elde ettiği bilgilere göre, Suudi Arabistan da muhalif gruplara çok sayıda uçaksavar ve ağır silahlar gönderiyor.

Ortadoğu 12.10.2016, 14:19 12.10.2016, 14:30
Suriye'de hem rejime hem de muhaliflere silah yığınağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de ateşkes anlaşmasının çökmesinin ardından askeri yığınaklar iki kata çıktı. Reuters tarafından toplanan veri analizlerine göre de, muhalif gruplara uçaksavarlar, gelişmiş füze sistemleri Suudi Arabistan tarafından gönderiliyor.

Ateşkesin sona ermesiyle Suriye'de kanlı savaşın şiddetleneceği tahmin ediliyor. Suudi Arabistan, Katar destekli muhaliflere ulaşan çok sayıda MANPAD füzesi ve uçaksavar roketlerinin Suriye savaşında kırılmalara da yol açabileceği öne sürülüyor.

Aralık 2015'te Suriye'nin Doğu Akdeniz'e kıyı kenti Lazkiye'ye S-400 hava savunma sistemlerini konuşlandıran Rusya, hava unsurlarına karşı caydırıcılık sağlamasına rağmen bölgede yeni silahlar konuşlandırmıştı. Lavrov, Suriye'ye S-300 hava savunma sistemlerini sevk ettiklerini duyurmuştu.

ABD'nin Rusya ile Suriye özelindeki ilişkilerini askıya alması üzerine uluslararası çevrelerde ABD'nin rejime karşı askeri müdahaleye hazırlandığı söylentileri hız kazanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?