banner39

Suriye'de her saat 10 kişi ölüyor

Suriye'de geçtiğimiz ay içerisinde her saat başı neredeyse 10 kişi hayatını kaybetti. SNHR, Mart ayında siviller de dahil yaklaşık 6 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Ortadoğu 02.04.2013, 10:23 02.04.2013, 11:27
Suriye'de her saat 10 kişi ölüyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İki yılı aşkın süredir iç savaş ve çatışmaların sürdüğü Suriye'de Mart ayında 6 binden fazla kişinin öldüğü belirtildi. Ölü sayısının zirve yaptığı Mart, ülkede çatışmaların başladığı günden bugüne en kanlı ay oldu.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SNHR) ülkede Mart ayı içinde 298'i çocuk, 291'i kadın olmak üzere 3 bin 480 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Açıklamaya göre; yönetime bağlı ordudan bin 464 kişi; muhalif savaşçılardan da bin 400 kişi öldü.

İç savaşta ölen sivillerin sayısı, ölen muhalif ve yönetime bağlı askerlerin toplamını geçiyor. Bombardımanlarda ölenlerin çoğunun kadın ve çocuk olması dikkat çekiyor. Operasyonlarda en çok sivil zayiatı başkent Şam, Halep, Humus ve İdlib şehirlerinin veridi kaydedildi.

SNHR ayırca, ölenlerin 387'sinin kimliğinin belirlenemediğini ifade etti.

SNHR; iç savaştaki toplam can kaybının 62 binden fazla olduğunu bildirmesine rağmen kuruluşun başkanı Rami Abdülrahman bu sayının sadece belgelenen ölümleri gösterdiğini, çatışmalardaki gerçek can kaybının 120 bin civarında olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?