banner39

Suriye'de iç savaşın nedeni 'küresel ısınma' imiş!

Suriye'deki iç savaşın sadece siyasi nedenlerle çıkmadığı, bölgeyi etkileyen kuraklığın da etkili olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre iklim değişiklikleri Ürdün ve Lübnan'ı da etkileyecek.

Ortadoğu 03.03.2015, 15:42 03.03.2015, 17:24
Suriye'de iç savaşın nedeni 'küresel ısınma' imiş!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki iç savaşın sadece siyasi gerekçelerle çıkmadığı, bölgeyi de etkileyen Suriye krizini başlatan nedenler arasında ülkede etkili olan kuraklık ve kıtlığın anahtar bir rol oynadığı savunuluyor. Bazı araştırmalara göre, kuraklığın özellikle Lübnan ve Ürdün gibi Doğu Akdeniz ülkelerini tehdit ettiği ve bu kuraklığın siyasi sonuçları olacağı öne sürülüyor. 

New York'ta bulunan Kolumbiya Üniversitesi'nde görev yapan Araştırmacı Profesör Richard Seager öncülüğünde çalışan bir ekip iç karışıklıklar ve iklim değişikliği ilişkisini konu eden bir araştırma yaptı ve bu araştırmanın raporunu yayınladı. Buna göre, uzmanlar uzun zamandan bu yana iklim değişikliklerinin birçok karışıklığın kaynağı olduğunu dile getiriyorlar. Yükselen sıcaklıkların tarımı vurduğu, bunun da zaten istikrarsız olan rejimlerdeki gerginlikleri tırmandırdığı ifade ediliyor. 

SURİYE İÇ SAVAŞI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLANAN İLK SAVAŞ

Ancak bilimadamlarına göre Suriye iç savaşı iklim değişikliğine bağlanan ilk savaş oldu. Araştırmacılara göre, küresel ısınmayla birlikte bölgedeki kuraklık arttı, bu bölgenin tarımını yok olma noktasına getirdi. Tarımdan geçimini sağlayamayan halk bir çıkış arayışına girdi ve kentlere akın etti. Açlık ve kıtlığın yoğun olduğu Suriye kentlerine tarımla uğraşan insanların da gelmesiyle birlikte gerilim tırmandı ve bir devrim kalkışmasıyla patlak verdi. 

Uzmanlar Suriye'de isyanın patlak vermesine neden olan diğer faktörleri de hesaba kattıklarını ancak kuraklığın ve artan kıtlığın bu sebeplerle birleşerek iç savaşa bir kapı açtığını savunuyor. 

Araştırmayla ilgili konuşan Prof. Seager, "Bu korkunç bir durum ve bence sadece başlangıç. Bu içerisinde bulunduğumuz yüzyıl boyunca devam edecek bir süreç. Bununla nasıl baş edileceğini bilmiyorum. Türkiye, Lübnan, İsrail, Ürdün, Irak ve Afganistan da risk altında. Bölgedeki kuraklık seyri ve siyasi çekişmeler bunu gösteriyor. İsrail diğerlerine göre daha iyi durumda, ekonomik sıkıntısı yok, istikrarlı ve tükettiği gıdanın büyük bölümünü ithalat yoluyla elde ediyor. Kuraklık diğer taraftan Somali ve Sudan gibi Doğu Afrika ülkelerini ve Orta Amerika ülkelerini, özellikle de Meksika'yı tehdit ediyor. Bu bölgeler de benzer şekilde suç oranının yüksek olduğu, tarıma bağımlı ve iç istikrardan uzak bölgeler." ifadelerini kullandı. 

SURİYE'DE İSYAN DÖRT YILLIK KURAKLIĞIN ARDINDAN BAŞLADI

Suriye'de bugün iç savaş halini alan isyan 2011 yılının ilkbaharında başladı. Suriye iç savaşından dolayı en az 200 bin kişi hayatını kaybederken milyonlarca Suriyeli de ülkesinden ayrılarak göçmen olmak zorunda kaldı. 

Suriye'de başlayan iç isyan ülkeyi etkisi altına alan dört yıllık kuraklığın hemen ardından başlamıştı. Suriye'de 2006 ile 2010 yılları arasında büyük bir kuraklık yaşanmış ve köy nüfusunun önemli bir bölümü kentlere göç etmişti. 

Araştırma kapsamında kendisiyle konuşulan Fatin isimli Suriyeli kadın bir çiftçi, ülkedeki karışıklığın kuraklıkla alakası olup olmadığı sorusuna, "Kesinlikle. Kuraklık ve işsizlik insanları devrim yapmaya iten en önemli sebeplerdi. Kuraklık başladığında ancak iki yıl idare edebildik ve kuraklığa dayanabildik. Sonra ise artık yeter dedik." şeklinde cevap veriyor. 

KÜRESEL ISINMA VE HIZLI NÜFUS ARTIŞI

Bilimsel araştırmalardan elde edilen rakamlara göre, küresel ısınma sonucu Suriye 1900'lü yılların başından bu yana 1 ila 1,2 santigrat derece ısındı. Bununla birlikte Suriye'ye düşen yıllık yağış oranı da yüzde 10 civarında azaldı. 

1950'li yıllarda 4 milyon olan Suriye nüfusu şimdi 22 milyona dayandı. Suriye'yi yıllardan bu yana yöneten Esad ailesi ise, pamuk gibi fazla su kullanılarak üretilen tarım ürünlerinin ihracatını teşvik etmesi ve yasadışı sondaj faaliyetlerinin su kaynaklarını kurutması sonucu Suriye'nin kuraklığa karşı daha savunmasız hale geldiği ifade ediliyor. Bunların sonucu olarak, Suriye ekonomisinin dörtte birini oluşturan tarım gelirleri üçte bir oranında azaldı ve fakirlik arttı. 

banner53
Yorumlar (1)
eylül 7 yıl önce
bu harita bana çoook başka şeyleri çağrıştırıyor nedense,bir ülkenin refahı için kuraklık tabii etkilidir ama insaf yahu 4-5 yıldır kaç milyon insanın hayatı alt-üst oldu,savaşın bahanesinin bu olması olsa olsa bu kadar insanın ölümüyle dalga geçmektir
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?