Suriye'de iki muhalif grup Hama'da çatışıyor

Suriye'nin güneyinde bulunan Hama'da Esad rejimine karşı savaşan Ahrar'uş Şam ve Cund'ul Aksa arasındaki anlaşmazlıklar büyüyor

Suriye'de iki muhalif grup Hama'da çatışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhalif gruplardan Ahrar'uş Şam ve Cund'ul Aksa arasında Hama'nın kuzeyinde devam eden anlaşmazlık suilahlı çatışmaya dönüştü. Dün iki grup arasında anlaşma olduğu ilan edilmesine rağmen, dün geceden itibaren çatışmalar yeniden başladı. Ahrar'uş Şam'ın lideri Yahya El-Hamawi, "Cund'ul Aksa eğer kaçırdıkları askerlerimizi bırakmazsa, bedeli ağır olur" açıklamasında bulundu.

Suriyeli kaynakların haberine göre, Yahya El-Hamawi "Cundul Aksa IŞİD üyelerini kullanmaya devam ediyor ve savaş suçu işliyorlar. Sabrımızı bir korkaklık olarak görüyorlar oysa biz onları sadece affediyoruz" dedi.

Geçtiğimiz günlerde bir DAEŞ saldırısında Ahrar'uş Şam’ın iki komutanı ile ÖSO’nun bir kadısı ölmüştü. Saldırı sonrası Ahrar'uş Şam, Cund'ul Aksa’yı, saldırıda DAEŞ'e yardım etmekle suçlayarak, bazı militanlarını tutuklamıştı. Taraflar arasında gerginlik devam ederken, Nusra ve Fetih Ordusu tarafların barışması için devreye girmiş, fakat yapılan anlaşma kısa sürmüştü.

Tutuklama üzerine taraflar arasında önce gerginlik ardından ise çatışma çıktı. Çatışma sonucunda Cund'ul Aksa, İdlib'in güneyinde Ahrar'uş Şam’ın iki komutanını öldürürken, bazı Ahrar üyelerini de yaraladı. Cund'ul Aksa, konuyla ilgili yayınladığı açıklamada Hama’da devam etmekte olan Mervan Hadid Operasyonu’nun gruplar arasındaki durumun kötüye gitmesinden dolayı durabileceği ve hareketin silahlarını kendini savunmak için Ahrar'uş Şam'a doğrultabileceği uyarısını da yaptı.

Cund'ul Aksa örgütü ayrıca, Hama’da operasyonların başlaması ile Ahrar'uş Şam hareketinin Cundul Aksa karşıtı hamlelerini arttırdığı suçlamasında bulunurken, durumun böyle gitmesi durumunda sessiz kalınmayacağını belirtti.

İki grubun çatışmasından Esad rejimi ise çok memnun. Reim kaynakları, dün gece de süren hem Ahrar'uş Şam hem de Cund'ul Aksa'dan enaz 43 militanın öldüğü iddiasında. Yine rejim kaynakları, Cund'ul Aksa'nın elinde bulunan 20'den fazla Ahrar'üş Şam mensubunu da infaz ettiğini öne sürüyor

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 16:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35