banner39

Suriye'de ikinci Madaya krizi kapıda

Ablukadaki Zebadani'de açlık krizi büyüyor, Esad ve Hizbullah, muhaliflerle yaptıkları anlaşmaya rağmen Zebadani'ye insani yardım girişine izin vermiyor

Ortadoğu 13.01.2016, 13:36 13.01.2016, 13:36
Suriye'de ikinci Madaya krizi kapıda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esad yönetimi ve Hizbullah milisleri ile muhalifler arasındaki anlaşmaya rağmen, Şam'ın Zebadani ilçesine yönelik abluka sürüyor. İlçedeki insani kriz büyüyor.

Şam'ın kuzeybatısında, Lübnan sınırı yakınındaki Zebadani ilçesi, Temmuz 2015'te, 10 kilometre doğusundaki Madaya beldesiyle birlikte Esed rejimi ve Hizbullah milislerince ablukaya alınmıştı.

Muhalifler misilleme olarak, kontrollerindeki İdlib vilayetine bağlı Şii nüfuslu Fua ve Kafraya beldelerini kuşatmıştı.

BM gözetiminde geçen eylül ayında varılan anlaşma gereği, her iki bölgeye de insani yardımların girişine izin verilmesi ve yaralıların tahliye edilmesine karar verilmişti.

Gecikmeli olarak hayata geçirilen anlaşma çerçevesinde 28 Aralık'ta yaralıların karşılıklı tahliyesi gerçekleştirildi.

Ancak Fua ve Kafraya'ya önceki gün insani yardım girmesine rağmen, Zebadani'ye yardım sokulmasına Hizbullah ve Esad güçleri halen izin vermedi.

Zebadani'deki yerel kaynaklar, ilçeye yardım ulaşmadığını bildirdi.

Yerel aktivistlerden Muhammed Ebu Khair, "Eğer bölgeye hemen yardım yapılmazsa, 'ikinci bir Madaya krizi' kapıda" ifadelerini kullandı.

Olumsuz hava şartlarının ve gıda yetersizliğinin ilçedeki durumu giderek kötüleştirdiğini vurgulayan Khair, "Zebadani, hala rejim ve Hizbullah'ın kuşatması altında. Esad yönetimi kontrol noktalarından bölgeye insani yardımların girmesine vermiyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?