banner39

Suriye'de ilk ateşkes ihlali Esad ordusundan

Suriye'de ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra ilk ihlal Esad ordusu tarafından El Yedude bölgesinde gerçekleştirildi

Ortadoğu 27.02.2016, 10:43 27.02.2016, 11:01
Suriye'de ilk ateşkes ihlali Esad ordusundan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’de ateşkesin dün gece yarısından itibaren yürürlüğe girmesiyle, Humus kırsalında Telbise ve Dera kırsalındaki El Yedude bölgelerinde ilk ateşkes ihlalının Esad güçleri tarafından işlendiği belirtiliyor.

El Sermed TV’nin yayınladığı habere göre, Suriye Devrim Koordinasyon Birliği, ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle birlikte Humus’un Kuzey kırsalında bulunan Telbise ilçesi ve Dera Kırsalındaki El Yedude bölgesinin Esed güçleri tarafından toplarla vurulduğunu bildirdi

Haberde, ateşkes sayesinde sakinliğin Şam’da hakim olduğu belirtilirken, Şam’ın Doğu Guta ilçesine 8 havan mermisinin düştüğünü kaydedildi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, dün akşam yaptığı bir açıklamada, "Suriye'de gece yarısından itibaren, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk dakikalarda ihlaller olsa da sonrasında Şam ve Dera'da çatışmaların durduğuna yönelik raporlar aldık" dedi.

Mistura, "Suriye'de çatışmaların sonlandırılması anlaşmasında bazı geçici kesintiler olabilir. Burada önemli olan bu kesintilerin hızlı bir şekilde kontrol altına alınıp alınmayacağıdır. İşte bu test edilecek." İfadesini kullandı

ATEŞKESİN GENEL ETKİSİ

AFP ise, gece 00.00 itibariyle başlayan ateşkesin etkisinin ülkede hissedildiğini, özellikle çatışmaların yoğun olduğu Halep’te sükunetin devam ettiğini bildirdi.

Humus ve Hama’da çatışma sesinin kesildiği, Lazkiye’de ise ateşkese dahil edilmeyen IŞİD, El Nusra gibi örgütlerle çatışmaların gece düşük yoğunlukta devam ettiği belirtildi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?