banner39

Suriye'de IŞİD hapishanesinden onlarca rehine kaçtı

Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in kontrolünde olan bir hapishaneden 95 rehine kaçtı, kaçanlardan 30'unun Kürt savaşçı olduğu belirtiliyor

Ortadoğu 10.03.2015, 12:58 10.03.2015, 13:17
Suriye'de IŞİD hapishanesinden onlarca rehine kaçtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin kuzeyinde bulunan bir hapishaneden 95 rehinenin kaçtığı bildirildi. IŞİD'in kontrolünde olduğu bildirilen hapishaneden kaçanlar arasında Kürt savaşçıların olduğu bildirildi.

Reuters'ın haberine göre, Türkiye sınırına 30 kilometre mesafede bulunan El Bab, kasabasında bulunan hapishaneden kaçan kişilerin nereye gittikleri henüz bilinmiyor. Suriyeli sivil kaynaklardan alınan bilgilere göre, hapishaneden kaçan rehineler arasında 30 civarında Kürt savaşçının olduğu ifade ediliyor. 

IŞİD hapishanesinden kaçan rehineler arasında Suriyeli sivillerin de olduğu belirtiliyor. IŞİD grupları, rehinelerin hapishaneden kaçmasının ardından, bölgedeki insanlara yaptığı çağrıda rehinelerin görüldükleri yerde yakalanmalarını ve kendilerine teslim edilmeleri gerektiğini söyledi. Bu çağrının ardından kaçanlardan üçte ikisinin geri yakalandıklarına yönelik bazı bilgiler dile getiriliyor.

Halep'in kuzeydoğusunda bulunan El Bab kasabasının kontrolünün hala IŞİD gruplarında olduğu ifade edilyior. Ancak bu kadar büyü bir kaçışın yaşanması, bazı zayıflıkların göstergesi olduğu şeklinde yorumlandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?