Suriye'de kaçırılan İspanyol gazeteciler serbest

Suriye'de 16 Eylül 2013'te kaçırılan iki İspanyol gazeteci altı ay aradan sonra serbest bırakıldı, Türkiye'ye geçti

Suriye'de kaçırılan İspanyol gazeteciler serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın El Mundo gazetesinin Ortadoğu temsilcisi Javier Espinosa ile serbest fotoğrafçı Ricardo Garcia Vilanova, Suriye'de kaçırıldıktan yaklaşık 6 aydan sonra serbest bırakıldı.

El Mundo gazetesi, 16 Eylül 2013 tarihinde Suriye'de kaçırılan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan iki İspanyol gazetecinin gece yarısı serbest bırakılıp Türkiye tarafına geçtiklerini bildirdi.

Gazetenin internet sitesinde verilen bilgide, dün gece yerel saat ile 21.27'de gazete editörlüğüne "Ben Espinosa. Bu telefonu not et ve beni ara. Çok fazla konuşamam" şeklinde bir mesaj geldiği ve yapılan telefon konuşmasından sonra iki gazetecinin de sağlık durumlarının iyi olduğunun öğrenildiği kaydedildi. İki İspanyol gazetecinin Suriye sınırına yakın bir yerden Türk askerleri tarafından alındığı belirtildi. 

İspanya Savunma Bakanlığı kaynakları da İspanyol haber ajansı EFE'ye yaptıkları açıklamada, iki gazeteciyi almak için Silahlı Kuvvetlere ait Falcon 900 tipi bir uçağın Türkiye'ye hareket ettiğini ve akşam saatlerinde gazetecilerin Madrid'e getirileceklerini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 15:36
banner53
YORUM EKLE

banner39