Suriye'de kaçırılan rahibeler teslim alındı

Lübnan güvenlik ekipleri ve Katar heyeti, Şam'da Aralık ayında kaçırılan 12 rahibeyi teslim aldı

Suriye'de kaçırılan rahibeler teslim alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'ın Malula beldesinde kaçırılan 12 rahibenin, Lübnan güvenlik heyeti ve Katar heyeti tarafından Suriye-Lübnan sınırında teslim alındığı bildirildi.

Lübnan güvenlik heyeti ve Katar heyeti, rahibeleri teslim aldı. Suriye-Lübnan arasındaki Masna sınır kapısına doğru hareket halinde olan heyet ve rahibeler, oradan da Şam'a geçecek.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü General Abbas İbrahim, yaptığı basın açıklamasında, teslim alınanların 12'si rahibe 16 kişi olduğunu ve rahibelerin sağlık durumlarının iyi durumda bulunduğunu belirterek, diğer 4 kişinin kimliği konusunda bilgi vermedi.

Teslim alınan rahibelerin karşılığında herhangi bir fidye ödenmediğini vurgulayan İbrahim, "bunun tam teşekküllü bir operasyon olduğunu ve Suriye cezaevlerindeki 150'den fazla kadın tutuklunun serbest bırakılmasıyla sonuçlandığını" kaydetti.

Lübnan emniyet kaynakları, kaçırılan rahibelerin "güvenli bir şekilde" serbest bırakılmasına yönelik görüşmelerin başladığını ifade etmişti. Bu yöndeki görüşmelerin devam ettiğini aktaran emniyet kaynakları, Emniyet Genel Müdürü İbrahim'in de Suriye'de olduğunu belirtmişti.

Ayrıca, Katar İstihbarat Şefi Saade el-Kubeysi'nin de Lübnan'a gittiği kaydedilmişti

Suriye'nin başkenti Şam'ın Malule beldesinde,12 rahibenin geçen yıl aralık ayında kaçırıldığı duyurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 16:03
banner53
YORUM EKLE

banner39