Suriye'de Kamışlı kurbanları anıldı

2004 yılında Kamışlı ilçesinde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

Suriye'de Kamışlı kurbanları anıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye rejiminin 2004 yılında çok sayıda Kürdü öldürmesinin ve tutuklamasının yıldönümünde Kamışlı halkı kurbanları andı.

BDP Genel Merkezi, 12 Mart Kamışlı olayları yıl dönümüne ilişkin yayınladığı açıklamada, "Bu katliamın bir futbol maçı ile patlak veren adli bir vaka olmadığını Kürtler ve dostları çok iyi biliyor. Bu katliam önceden tezgahlanmış bir senaryonun hayata geçirilmesidir" denildi. 

Irak işgalinin yıldönümünde, Kürtlerinin çoğunluğunu oluşturduğu bir futbol takımı bir Arap takımıyla karşılaşmış. Gergin olan her iki tarafta maç sırasında birbirine girmişti.  Konuk Arap Takımının taraftarlarının maçın başlamasıyla Saddam Hüseyin'in resimlerini açması sonrası Kürt taraftarlar buna karşılık Kürt bayrağı açmıştı. Arap taraftarlar Saddam Hüseyin lehine slogan atarken, Kürtler Bush, Barzani ve Talabani'nin isimleriyle slogan atrmıştı. Sonrasında çıkan olaylarda dokuz kişi hayatını kaybetmişti. 

Ertesi gün on binlerce Kürt, Kamışlı'da öldürülen bu dokuz kişinin cenazesi için toplanmış, gösteriler 14, 15 ve 16 Mart'ta da devam etmişti. Suriye güvenlik güçleri olayları kanlı bir şekilde bastırmış, 30 kişi ölmüş, 2500 kişi ise tutuklanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2013, 18:02
YORUM EKLE

banner33

banner37