banner39

Suriye'de kimyasal silah denetçileri kaçırıldı

Birleşmiş Milletler tarafından Suriye'ye gönderilen kimyasal silah denetçilerinin önce saldırıya uğradığı ardından da kaçırıldığı bildirildi

Ortadoğu 27.05.2014, 13:37 27.05.2014, 14:13
Suriye'de kimyasal silah denetçileri kaçırıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye'deki kimyasal silah kullanımı iddialarını yerinde incelemek için görevlendirilen 6 kişilik heyet inceleme yapmak üzere gittikleri Kfar Zeyta bölgesi yakınlarında saldırıya uğradıktan sonra kaçırıldı.

BM Kimyasal Silah Denetçilerine düzenlenen saldırı ve ardından gerçekleşen kaçırma eylemiyle ilgili açıklamayı Suriye Dışişleri Bakanlığı yaptı. 

Açıklamada, "Heyeti taşıyan iki aracın etrafının sarıldığını ve 6 heyet üyesiyle 5 şoförün saldırganlar tarafından kaçırıldığını öğrendik" denildi. 

Heyetin Kfar Zeyta bölgesinde inceleme yapmak üzere görevlendirildiği biliniyor. Kfar Zeyta, son iki aydan bu yana rejimin sıklıkla kimyasal silah kullandığı iddia edilen bir bölge. Heyetin bölgede inceleme yapabilmesi durumunda, rejimin kimyasal silah kullandığının kanıtlanacağı ifade ediliyordu. 

Saldırıyı ve heyetin kaçırılması olayını henüz herhangi bir grup üstlenmedi. Ayrıca, rejimin açıklamasında da saldırıyı hangi grubun gerçekleştirdiği belirtilmiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?