banner15

Suriye'de kimyasal silah kullananlar tespit edilecek

Suriye'de kimyasal silah saldırısı gerçekleştiren tarafları tespit edecek bağımsız panelin tam faaliyete başladığı bildirildi

Suriye'de kimyasal silah kullananlar tespit edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de kimyasal silah kullananların tespiti amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) ile Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından ortak oluşturulan bağımsız panelin, bugün itibarıyla tam faaliyete geçtiği kaydedildi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, Arjantinli Virginia Gamba'nın liderlik ettiği panelin New York, Lahey ve Şam'da üç ofis açtığını, elzem olan personel alımlarının da tamamlanarak panelin bugün tam olarak faaliyete geçtiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde ağustos ayı başında kabul edilen kararda, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan, OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ile koordineli bir şekilde ortak soruşturma mekanizması oluşturması istenmişti.

Genel Sekreter Ban, 15 Eylül'de yaptığı açıklamada, panele Gamba'nın yanı sıra Arnavutluk'tan Adrian Neritani ve Almanya'dan Eberhard Schanze'yi atadığını duyurmuştu.

Panelin görevleri arasında, Suriye'de klorin gazı da dahil her türlü zehirli kimyasalın silah olarak kullanılmasıyla ilgisi olan, kullanan, organize eden, kimyasal madde sağlayan tüm birey, grup ve hükümetlerin tespit edilmesi bulunuyor.

OPCW, daha önce Suriye'de zehirli gazların çatışmalarda defalarca ve sistematik olarak kullanıldığını tespit etmiş, ancak bu saldırıların sorumluları belirlenememişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 21:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35