banner39

Suriye'de kimyasal stoklardan şüpheleniliyor

Batılı istihbarat teşkilatları, Suriye'de Beşar Esad rejiminin elinde ilan edilmemiş gizli kimyasal silah stoklarının olduğundan şüpleniyor; ancak bunun için bir delil sunamıyorlar

Ortadoğu 01.05.2014, 16:37 01.05.2014, 16:53
Suriye'de kimyasal stoklardan şüpheleniliyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Batılı istihbarat servisleri Suriye'nin gizli kimyasal silah stoğunun olduğundan şüpheleniyor. İstihbarat servisleri, Beşar Esad rejiminin klor gazları, sofistike sinir gazları ve uzman bilim adamlarının yeni geliştirdiği kimyasal silahları uluslararası kamuoyundan sakladığını iddia ediyor.

Endişe konusu olan tek konu bu değil. ABD istihbaratında, uluslararası denetime hiçbir zaman tabi tutulmayan Esad rejiminin biyolojik silahları noktasında yeterli bilgi de bulunmuyor. Amerikalı yetkililer, biyolojik silahların izine rastlamak için kaynaklarının olmadığını itiraf etti.

Daha önce yapılan açıklamalarda 1300 metric ton ağırlığındaki kimyasal silah ve başlıklardan sadece yüzde 7.5 civarında bir miktar kaldığı ve kitlesel ölümlere yol açan kimyasalların ise imha edildiği duyurulmuştu.

Müfettişlerin sadece Esad'ın kabul ettiği kimyasal silah depolarını incelediği biliniyor. Ancak Suriye rejiminin Esad'ın uluslararası kamuoyuna hiç bildirmediği ikinci bir gayri nizami silah programının olduğu endişesi gittikçe artıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?