Suriye'de klor ve amonyak gazı kullanılmış

İngiltere Ordusu'nda kimyasal ve biyolojik savunma birimi komutanlığı yapan Hamish de Bretton-Gordon’ın gerçekleştirdiği testlerde İdlib bölgesindeki iki köyden alınan örneklerde yoğun miktarda klor ve amonyak izlerine rastlandı

Ortadoğu 30.04.2014, 12:12 30.04.2014, 12:12
Suriye'de klor ve amonyak gazı kullanılmış

Suriye’de Beşar Esad rejiminin son 1 ay içinde hava saldırısı düzenlendiği bölgelerden sağlanan alınan toprak örnekleri rejimin en az iki yerde sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde klor ve amonyak gazı kullandığını ortaya koyuyor.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi Suriye rejiminin çocuklar üzerinde klor ve amonyak gazı kullandığına dair delilleri açıkladı.

İngiliz Ordusunda kimyasal ve biyolojik savunma birimi komutanlığı yapan Hamish de Bretton-Gordon’ın Telegraph muhabirlerinin tanıklığında Gaziantep’de gerçekleştirdiği testlerde İdlib bölgesindeki iki köyden alınan örneklerde yoğun miktarda klor ve amonyak izlerine rastlandı.

11 ve 18 Nisan’da Kafr Zita’da, 21 Nisan’da Talmenes’de düzenlenen saldırılarda kimyasal içeriklerin sivil halka karşı kullanıldığı anlaşılıyor. Bağımsız olarak doğrulanan tahlillerin yanında bölgede çekilen video görüntüleri de gaz saldırısı ihtimalini destekler nitelikte.

Suriye rejimi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Şam’da gerçekleşen ve 1400 kişinin hayatını kaybettiği Sarin gazı saldırının ardından kimyasal silah stokunu denetime açmayı ve tasfiye etmeyi kabul etmişti. Ancak Suriye güçlerinin hâlâ operasyonlarında kimyasal silahlar kullanmaya devam ettiği görülüyor.

Dezenfektan üretiminde ve gübre imalatında yaygın olarak kullanılan klor ve amonyak, kimyasal silah stoku kapsamında değerlendirilmiyor. Ancak Suriye’nin de imzacısı olduğu kimyasal silahların önlenmesine dair uluslararası sözleşme, “boğucu, zehirleyici ve diğer her türden gazın” savaş alanlarında kullanımı kesin olarak yasaklıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?