banner39

banner35

Suriye'de muhalifler sahile ilerliyor

Hama'da bazı bölgeleri ele geçiren muhalif gruplar sahile doğru ilerleyişini sürdürüyor

Ortadoğu 26.04.2015, 17:34 26.04.2015, 17:34
Suriye'de muhalifler sahile ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muhalif Fetih Ordusu'na birliklerin Hama'nın Sehl Gaba bölgesinde "stratejik" öneme sahip birçok köyün denetimini sağlayarak sahile doğru ilerlediği bildirildi.

ÖSO'nun saha komutanlarından Ahmed Husavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, silahlı muhaliflerin Hama'nın Sehl Gaba bölgesinde Cesr eş Şuğur ile sahil bağlantıları üzerinde yer alan el Kahire, el Mansura, el Vasit ve el Ziyare köylerinin kontrolünü sağladığını söyledi.

Muhalif birliklerinin bölgede el Kahire köyü ve çevresinde bulunan çok sayıda rejime ait askeri kontrol noktasına saldırdıklarını ifade eden Husavi, Sehl Gaba bölgesinde Karkus ile Fireyki köylerinin kontrollerinin sağlanması için yeni operasyonlar düzenleyeceklerini vurguladı.

"Sehl el-Gaba bölgesindeki muhalifler, İdlib'in Cesr eş Şuğur ilçesine ulaşarak ilçedeki muhaliflerle beraber Lazkiye bölgesine doğru ilerleyecekler" diyen Husavi, "Sehl Gaba bölgesindeki Kahire köyü kontrol noktası ile iki tankı imha ettik. Bölgede ilerleyişimiz devam ediyor. Kahire köyü Sehl Gaba bölgesi ile Cesr eş Şuğur ilçesi bağlantı yolları üzerinde yer aldığı için alınması gerekiyordu" dedi.

Söz konusu bölgede rejim güçlerinin bulunduğu yerlere havan topu ile doçkalarla saldırdığına işaret eden Husavi, "Ana hedefimiz Hama ve İdlib bölgesini Esad güçlerinden temizleyerek sahil bölgesine yönelmek istiyoruz." sözlerine yer verdi.

Suriye'nin kuzeyinde kurulan Fetih Ordusu, Ahraru'ş Şam İslami Hareketi, İslam Ordusu, Şam el İslam, Nusra Cephesi, Türkmenistan Muhacirleri ve Suriye Türkmenlerinin oluşturduğu Sultan Murad Tugayı birliklerinden oluşuyor. Fetih Ordusu daha önce ülkenin kuzeyindeki İdlib'e düzenlediği operasyonla kentin denetimini sağlamıştı.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?