banner15

Suriye'de ölen İranlı askerlerin sayısı artıyor

Suriye'de son günlerde ölen İranlı askerlerle ilgili farklı açıklamalar yapılırken bir dönem Ahmedinejad'ın korumalığını yapan Bakeri'nin de Halep'te öldüğü belirtiliyor

Suriye'de ölen İranlı askerlerin sayısı artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İranlı General Hüseyin Hamedani'nin Suriye'nin Halep şehrinde ölmesinin ardından Suriye'deki iç savaşta hayatını kaybeden İranlı komutan sayısı gittikçe artıyor.

Bu yılın ocak ayında Kuneytra'da General Ali Allahdadi, Ekim 2014'te Halep'te Cabbar Darisawi, Mayıs 2014'te Şam Seyyide Zeynep'te Abdullah İskenderi, Kasım 2013'te Şam Seyyide Zeynep'te Muhammed Cemalizade, Şubat 2013'te ise Şam'da Hasan Şateri öldürülmüştü.

Yakın zamanda ise İran Devrim Muhafızları Halkla İlişkiler Sorumlusu General Ramazan Şerif, askeri danışman olarak ve kutsal mekanları korumak amacıyla Suriye’de bulunan dört Devrim Muhafızları askerinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi. Bunların arasında ülkenin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın korumasının da yer aldığı belirtiliyor. Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanı olduğu dönemde korumalığını yapan Abdullah Bakıri Niyareki, Suriye'nin Halep kentinde öldürüldü.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken Niyareki'nin Hazreti Zeyneb’in türbesini müdafaa amacıyla bu ülkede bulunduğu kaydedildi.

Ramazan Şerif, Bakeri’nin yanı sıra Mustafa Sedrzadeh, Seyyid Milad Mustafavi ve Emin Kerimi adlı dört askeri danışmanın görev sırasında Suriye’de öldüğünü kaydetti.

Şerif ayrıca İran'ın Suriye'de girilen yeni kara savaşı sürecine uygun olarak bölgedeki asker sayısını artırdığını söyledi.

Öte yandan Devrim Muhafızları Ordusu'na yakınlığıyla bilinen "seratnews.ir" haber sitesine göre, Fatimiyyun Tugayı komutanlarından Rıza Haveri Suriye'de öldürüldü.

Aynı haber sitesi, son günlerde Suriye'den gelen haberlere göre sekiz İranlının daha çatışmalarda hayatını kaybettiğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35