banner39

Suriye'de ölü sayısı 12 oldu

Suriye'de devam eden çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 126'ya yükseldi.

Ortadoğu 01.08.2012, 22:14 01.08.2012, 22:14
Suriye'de ölü sayısı 12 oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SHRW), ordunun yönetim karşıtlarının yoğun olduğu kentlerde ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda çoğu başkent Şam'da, ölü sayısının 126'ya yükseldiğini bildirdi.

Londra merkezli örgüt, gün boyunca Şam'ın birçok bölgesinde operasyonlar düzenlendiğini, kentin Yelda beldesinde güvenlik güçlerinin kurşuna dizerek, yakarak ve bazılarının boğazlarını keserek 28 kişiyi öldürdüğünü, banliyölerle toplam 52 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Örgüt, ülkenin kuzeyindeki İdlib kentinde 30, Deyru'z Zor'da 14, Halep'te 12, Humus'ta 10, Dera'da 4, Lazkiye'de 2, Kuneytra ve Hama'da birer olmak üzere ölü sayısının 126'ya çıktığını kaydetti.

Örgüt, Yelda beldesinde gerçekleşenleri ''katliam'' olarak nitelerken, ölü sayısının artmasından endişe ettiğini kaydetti.

Yerel aktivistlerden Ebu Yazan, beldede 100'den fazla kişinin yaralandığını, halkın belde çevresinde hala ölülerini aradığını aktardı.

Yelda beldesine girmenin ''imkansız'' olduğunu belirten Ebu Yazan, uluslararası insan hakları organizasyonlarının, cesetlerin aranması için beldeye girmesine müsaade edilmesini istedi.

Beldenin bütün gün top ateşine tutulduğunu, çok sayıda evin yıkıldığını ve halkın kaçamadığına kaydeden Ebu Yazan, başkentin Kadem bölgesinde nizami ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli sokak çatışmaların yaşandığını ve bir helikopterin sürekli bölgenin üzerinde keşif uçuşu yaptığına dikkati çekti.

Kadem'de açılan tank ateşi nedeniyle yangınların çıktığını söyleyen Ebu Yazan, çok sayıda keskin nişancının yüksek binaların çatısına yerleştirildiğini ifade etti.
    
    

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?