banner39

Suriye'de ölü sayısı 135'e çıktı

Şam, Humus, Halep, İdlib ve Lazkiye'de yoğunlaşan çatışma ve operasyonlarda 15 kişi öldü

Ortadoğu 30.07.2012, 12:50 30.07.2012, 12:50
Suriye'de ölü sayısı 135'e çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de yönetim muhaliflerin yoğun olduğu kentlerde ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda güvenlik güçlerince açılan ateşte çoğu Şam'ın banliyölerinde olmak üzere ölü sayısının 135'e yükseldiği bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi, sabahtan bu yana düzenlenen operasyonlarda 52'si Mudaniyeti Şam bölgesinde 9'u Şam'da olmak üzere toplam 61 kişinin öldüğünü ve Mudamiye'de ölenlerin bazılarının boğazları kesilerek, kurşuna dizilerek ve yakılmak suretiyle güvenlik güçlerince öldürüldüğünü kaydetti.

Ülkenin güneyindeki Dera kentindekilerin çoğunun Şeyh Miskin beldesinde güvenlik güçlerince açılan rastgele ateşte biri kadın, biri çocuk olmak üzere 34 kişinin öldüğünü aktaran konsey, Halep'te 15, Humus'ta 9, İdlib'te 7, Lazkiye'de 4 ve Deyru'z Zor kentinde de 5 olmak üzere ülke genelinde açılan ateşte ölü sayısının 135'e çıktığını belirtti.

Dera, Halep, Deyru'z Zor Humus ve Lazkiye'de nizami ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığına değinen konsey, 54 günden bu yana Humus'un birçok semtine düzenlenen operasyonların bugün de şiddetlendiğini vurguladı.

Bu arada, Şam'ın birçok semtinde düzenlenen operasyonlarda açılan tank ateşi, başkentin bütün kesimlerinde duyulurken, bazı semtlerde gerçekleşen operasyonlar sebebiyle elektrik ve iletişimin kesildiği kaydediliyor.

Konsey, rejimin, muhaliflerin yoğun olduğu yerlerde operasyonlarını sıklaştırdığını dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?