banner39

Suriye'de ölü sayısı 73'e yükseldi

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, rejim yanlısı güvenlik güçleri tarafından ülke genelinde düzenlenen operasyonllarda ''ölü sayısının 73'e yükseldiğini'' duyurdu.

Ortadoğu 22.03.2012, 05:29 22.03.2012, 05:29
Suriye'de ölü sayısı 73'e yükseldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülke genelinde muhaliflere karşı düzenlenen operasyonlarda ölenlerin sayısının 73'e yükseldiğini duyurdu.

Örgüt, Humus'un Halidiye semtinde kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 45, ülkenin güneyinde yer alan ve Ürdün sınırına yakın olan Dera kentinde 9, orta kesimlerdeki Hama'da 11, Türkiye sınırına yakın İdlib'de 4, Şam'ın çevre kentlerinde 2, Golan ve Lazkiye'de birer olmak ordunun müdahalesinde ölenlerin sayısının 73'e ulaştığını belirtti.

Yerel aktivistler, ülkenin kuzeyindeki İdlib kentinde halkın operasyonlar nedeniyle güvenli olan bölgelere ve Türkiye'ye kaçtığını ifade etti. Aktivistler, operasyonların düzenlendiği bölgelerde rastgele açılan ateş ve roket atılması sonucu birçok yerleşim biriminin isabet aldığını, söz konusu yerlerde ölü ve yaralıların olduğunu bildirdi.

Havan ve top mermilerinin yerleşim bölgelerine düşmesi sonucu bazı evlerin hasar gördüğünü belirten aktivistler, Hama ve Humus ve Şam'ın çevresindeki bazı kentlerde operasyonların yoğun bir şekilde devam ettiğini aktardı.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, ülke genelinde silahlı gruplarla girdikleri çatışmalarda hayatını kaybeden 7 askerin cenazesinin, Şam'daki Teşrin Asker Hastanesi'nden memleketlerine gönderildiğini duyurdu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?