banner39

Suriye'de ölü sayısı 96'ya yükseldi

Suriye'de, rejim yanlısı askerlerin geri çekildiği belirtilmesine rağmen, yapılan saldırılarda 96 kişi hayatını kaybetti. Aktivistler: "Humus adeta 2. Bosna" yorumunda bulundu

Ortadoğu 04.04.2012, 22:33 05.04.2012, 02:20
Suriye'de ölü sayısı 96'ya yükseldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de Esed rejiminin askerleri şehirlerden çekmeye başladığını ilan ettiği bugün de 8'i çocuk 96 kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Yerel Koordinasyon Komiteleri'nden yapılan açıklamaya göre Humus'ta 25, Şam kırsalında 15, İdlib'de 7, Dera'da 4, Hama'da 2 ve Halep kırsalında bir kişi hayatını kaybetti.

Suriye Genel Devrim Konseyi, birçok kentte yönetim karşıtlarına düzenlenen askeri operasyonlarda ve çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 96'ya yükseldiğini bildirdi.

İdlib ve Taftanaz'da gerçekleşen operasyonlarda ordunun yerleşim birimine ağır silahlarla saldırması sonucu çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu 43 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin yaralandığını belirten konsey, iç kesimlerde yer alan Humus kentinde düzenlenen operasyonlarda ise 4'ü çocuk, biri kadın 33 sivilin yaşamını kaybettiğini ifade etti.

Başkent Şam'ın banliyölerinde açılan tank ateşinde bir binan yıkıldığını ve 16 kişinin öldüğünü aktaran Konsey, kuzeydeki Halep'te 2, Hama ve Deyr Ez Zor kentinde birer kişinin yaşamlarını yitirdiğini duyurdu.

Öte yandan, Humus kentinde düzenlenen operasyonlar nedeniyle 2. Bosna olduğunu ve kentten halkın kitleler halinde kaçmaya çalıştığını dile getiren yerel aktivistler, ordunun kentte evleri halkın başına yıktığını ve kaçmaya zorladığını söyledi.

Kentin birçok semtinin harabeye döndüğünü, elektrik ve iletişimin kesik olduğunu vurgulayan aktivistler, halkın temel gıda malzemelerine ulaşmadığını ve içme suyunda da sıkıntıların baş gösterdiğini belirtti.

İdlib ve çevresindeki operasyonlarda halkın güvenli bölgelere ve Türkiye'ye kaçmaya çalıştığını ve askerlerin terk edilen evleri yakıp yıktığını dile getiren aktiviler, Humus, İdlib ve Şam'ın banliyölerinde durumun çok kötü olduğunu kaydetti.

Suriye Devrim Örgütü, Esad güçlerinin saldırılarına dair amatör kamera görüntüleri de sosyal paylaşım ortamlarında yayınlandı.

Sosyal paylaşım sitelerine yüklenen bir görüntüde Humus'un El-karabis semtinin bombalandığı görülüyor. Esad muhaliflerinin kaydettiği iddia edilen görüntüde top mermilerinin binalara vurma anı, yükselen dumanlar görülüyor.

Görüntülerin altında ise görüntüyü kaydedin kişinin yakarışları duyuluyor: "Ey Arap milleti burası Tel Aviv değil Humus"

Rejim yanlısı askerlerin yaptığı top ateşi sonucu bir cami alevlenerek yerle bir oldu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?