Suriye'de rejimin vurduğu bölge harabeye döndü

İdlib kırsalındaki Ebu'z-Zuhur bölgesi ve çevresindeki köyler Esad güçlerinin devam eden saldırıları sonucu hayalet kente dönüştü

Suriye'de rejimin vurduğu bölge harabeye döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye rejiminin devam eden saldırıları sonucu İdlib kırsalındaki Ebu'z-Zuhur bölgesi ve çevresindeki köyler, hayalet kente dönüştü.

Esad rejiminin saldırıları sonucu harabeye dönen Ebu'z-Zuhur beldesi Anadolu Ajansı tarafından görüntüledi. Rejim ile muhalefet arasındaki mücadelenin İdlib'teki Ebu'z-Zuhur Askeri Havaalanı'na uzanmasının ardından saldırıların merkezi haline gelen belde ve buraya bağlı 25 köyde yaşayan Suriyelilerin neredeyse tamamı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bölgede Esad güçlerine karşı mücadele veren komutanlardan Ebu Ahmed, Ebu'z-Zuhur ve çevresinin, batı tarafından Halep eteklerine ve Hama'nın kuzey kırsalına açılan bir kapı olması açısından stratejik önemi olduğunu vurguladı.

Ebu Ahmed, saldırılardan önce 30 bin nüfusa sahip Ebu'z-Zuhur beldesini sivil halkın terkettiğini ancak burada bazı muhalif grupların bulunduğunu belirterek, Esed rejiminin bölgeyi tümüyle boşaltmayı ve buraya yerleşmeyi hedeflediğini söyledi. Ebu Ahmed, "Köylerin neredeyse tamamı harap oldu. Hayat durma noktasına geldi. Halkın bir kısmı Serakib ilçesine sığınırken bir kısmı zeytin ağaçlarının arasında yaşamını sürdürüyor" diye konuştu.

Rejim güçlerinin askeri havalalanından bölgeye doğu, güney ve kuzeyden sızdığını ve bazı köyleri tamamen ateşe verdiğini belirten Ebu Ahmed, Esed güçlerinin batı tarafından mücadelede başarısız olunca bölgeden çekildiğini kaydetti.

 Ebu Ahmed, Ebu'z-Zuhur Askeri Havaalanı'nın da bir yıldan uzun süredir muhalefetin kuşatması altında olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti :

"Havaalanında yaklaşık Esed'e bağlı 500 kişi bulunuyor. Rejim güçleri helikopterlerle askeri güçlerine yardım takviyesi yapıyor. Esed'in Vadi ed-Dayf karargahı, rejimin havaalanına 40 kilometre uzaklıktaki en yakın askeri noktası."

Suriye'de 2011 Mart'ında başlayan devrim hareketi sonucu İdlib kırsalı, Vadi ed-Dayf ve Ebu'z-Zuhur askeri karargahları dışında Özgür Suriye Ordusu ve İslami Cephe'nin kontrolüne geçti. Muhalif silahlı gruplar her iki askeri merkezi de kuşatmaları altında tutuyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35