banner39

Suriye'de rejimin yeni hedefi hastaneler

Suriye'de hastanelere getirilen yaralılara sistematik baskı yapıldığı, sivilerin öldürüldüğü ve tedavilerinin engellendiği bildiriliyor

Ortadoğu 22.05.2012, 14:29 22.05.2012, 14:29
Suriye'de rejimin yeni hedefi hastaneler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Hama kentinde bulunan hastanelerin Beşşar Esed yönetimi tarafından sistematik baskıya maruz kaldığı, güvenlik güçlerinin hastanelerde sivilleri öldürdüğü, işkence yaptığı ve yaralıların tedavi edilmesini yasakladığı öne sürüldü.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Şam İnsan Hakları Araştırma Merkezi'nin hazırladığı raporda, Hama'daki hastanelerin Esed yönetimi tarafından sistematik baskıya maruz kaldığı, güvenlik güçlerinin hastanelerde sivilleri öldürdüğü, işkence yaptığı ve yaralıların tedavi edilmesini yasakladığı iddia edildi.

Raporda, Hama Esed Tıp Merkezi'nde kuvözlerde bulunan prematüre bebeklerin elektrik kesintisi sebebiyle öldüğü, tıp merkezinin askerler tarafından işgal edilip karargah olarak kullanıldığı da ileri sürüldü.

Sağlık hizmetlerinin muhaliflerin kurduğu gizli kliniklerde devam ettirilebildiği ifade edilen raporda, bu kliniklerin tıbbi araç ve temizlik açısından yeterli olmadığı belirtildi.

Raporda, kan nakli için gerekli olan tıbbi malzemenin Savunma Bakanlığı tarafından engellendiği, yaralanan sivillere müdahale eden tıbbi personelin tutuklandığı, bazılarının öldürüldüğü de yer aldı.

Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı'na (SRMD) göre, 2011 yılı Mart ayında başlayan olaylardan bu yana Suriye'de 140 kişi tedavisi engellediği için hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?