banner39

'Suriye'de şiddetin sürmesini göze alamayız'

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Ankara'da yaptığı ilk açıklamada "Şiddetin daha fazla sürmesini göze alamayız" dedi

Ortadoğu 12.03.2012, 17:40 12.03.2012, 18:35
'Suriye'de şiddetin sürmesini göze alamayız'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, ''Suriye'de sivillerin öldürülmesi derhal son bulmalıdır. Bunun tamamıyla kabul edilemez olduğu konusunda dünya açık ve birlik halinde bir mesaj göndermelidir. Siyasi bir süreç başlatacağız ve çözüme ulaşacağız. Bu kolay olmayacak, belli bir zaman alacak, umarım çok uzun sürmeyecek'' diye konuştu.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye ve Katar'daki görüşmelerin ardından bugün akşam saatlerinde Ankara'ya geldi. Kofi Annan, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Suriye'de sivillerin öldürülmesine son verilmesi gerektiğini belirterek, ''Bunun tamamıyla kabul edilemez olduğu konusunda dünya açık ve birlik halinde bir mesaj göndermelidir'' şeklinde konuştu.

Suriye'deki gelişmeler konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşme yapacağını belirten Annan, basın mensuplarının sorularını da cevapladı.  Annan, Hatay'ı ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine şu anda böyle bir planı olmadığını, Türkiye'deki programının yoğun olduğunu söyledi. Annan, bir insani yardım koordinatörünün Hatay'ı ziyaret ettiğini ve oradaki durum hakkında kendisine detaylı bilgi sunduğunu anlattı.

Suriye'ye insani yardım gönderilmesi konusunun sorulması üzerine de Annan, insani yardım gönderilmesi konusunda baskı uyguladıklarını kaydederek, ''Sanırım hepimiz bunun çok karmaşık bir konu olduğunu kabul etmeliyiz. Daha fazla baskı uygulayacağız, denemeye devam edeceğiz ve Suriye'ye insani yardım ulaştırılmasını ve sivillerin öldürülmesine son verilmesini sağlayacağız. Ve herkesi masaya oturtacağız. Siyasi bir süreç başlatacağız ve çözüme ulaşacağız. Bu kolay olmayacak, belli bir zaman alacak, umarım çok uzun sürmeyecek. Çünkü şiddetin uzun süre devam etmesini göze alamayız ama elbette bu sorun hemen bugün de çözülmeyecek'' diye konuştu.

Annan, Ankara'da ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. Ondan sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir çalışma yemeğinde bir araya gelecek olan Annan, Türk muhataplarına Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ile yaptığı görüşmelerle ilgili bilgi verecek.

Suriye yönetimine ülkedeki yaşanan şiddete son verilmesi ve krize barışçı yollardan bir çözüm bulunulması amacıyla özel temsilci olarak görevlendirilen Annan, tüm dünyanın çok yakından izlediği Şam'da umutlu olduğunu belirtirken kan akmasına son vermek için "somut" öneriler sunduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?