Suriye'de Türkmen katliamı

Humus'taki Türkmen köyünü ele geçiren Suriye ordusu 18 sivili öldürdü ve köyden kaçan Türkmenlerin peşine düştü.

Suriye'de Türkmen katliamı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Humus'un kırsalındaki Zara, aylar süren kuşatma sonrasında Cumartesi günü rejimin eline geçti. Rejim güçleri kenti ele geçirdikten sonra 18 sivili katletti. Kaçan sivillerin ise peşine düştü.

Al Jazeera Türk'ün haberine göre Suriye Türkmen Kitlesi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Jakal, Zara'da aralarında kadın ve yaşlıların da bulunduğu 20 kişinin saklandığı bir sığınağa Beşşar Esad'a bağlı askerler tarafından el bombası atıldığını ve saldırıdan sadece iki kişinin kurtulabildiğini aktardı.

Türkmen liderin verdiği bilgiye göre Suriye ordusu, saldırıların ardından tamamen boşaltılan köyden kaçan Türkmenleri yakalamak için operasyon başlattı.

Zara yakınlarındaki Hasırcılar köyüne kaçan Türkmenler de rejimin saldırılarına uğruyor. Muhalif Suriye Mubaşir Ajansı da Zara’da yaşananları 'katliam' olarak niteledi.

Bu arada Suriye’de Esad’a karşı savaşan silahlı grupların en büyüklerinden biri olan İslam Cephesi, Cumartesi günü Suriye birliklerinin eline geçen Zara köyünü tekrar ele geçirmek amacıyla saldırılar gerçekleştiriyor.

Türkmenlerin yaşadığı Zara, Lübnan sınırında muhaliflerin kontrolü altındaki önemli bölgelerden biri. Köy Lübnan’dan gelen grupların ülkeye girişi ve Humus'un merkeziyle ülkenin Akdeniz kıyıları arasındaki bağlantıyı sağlaması açısından önem taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39