banner15

Suriye'de üç yılda 106 sivil savunma personeli öldü

Mart 2013'ten bu yana rejim güçleri ile Rus uçaklarının düzenlediği saldırılarda 106 sivil savunma personeli öldü

Suriye'de üç yılda 106 sivil savunma personeli öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Mart 2013'ten bu yana rejim güçleri ile Rus uçaklarının düzenlediği saldırılarda 106 sivil savunma personelinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), hazırladığı raporda, rejim güçlerinin 2011 yazından bu yana saldırılarda top ve tank gibi ağır silahlar kullanması, 2012'nin başından beri ise hava saldırılarının ülkedeki yıkım ve öldürme operasyonlarındaki bilançonun yükselmesine yol açtığını ifade edilerek, enkaz altında kalan yüzlerce kişinin zamanında müdahale edilemediği ve ilk yardım ekiplerinin gecikmesi nedeniyle öldüğü belirtildi.

Suriye'de saldırıların ardından gerekli acil müdahalenin sağlanması ve gerekli ihtiyaçların karşılanması hedefiyle kurulan sivil savunma teşkilatının, ilk olarak Mart 2013'te İdlib'de faaliyetlerine başladığı ardından diğer illerde de faaliyet gösterdiği belirtilen raporda, ülke genelindeki 106 sivil savunma merkezinde yüzlerce görevli ve gönüllünün binlerce Suriyeliye ayrım gözetmeksizin hizmet verdiği kaydedildi.

Sivil savunma birimlerinin, ilk yardım, arama-kurtarma, yangın söndürme, yaralıların nakli, enkaz ve molozların kaldırılması, su dağıtımı, saldırılarda zarar gören elektrik hatlarının tamiratının yanı sıra yaralıların sağlık durumunun takibi, çocuk ve hamile kadınlarının bakımı gibi konularla ilgilendiği aktarılan raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Mart 2013'ten bu yana rejim güçleri ve Rus uçaklarının düzenlediği saldırılarda sivil savunma ekipleri bünyesinde hizmet veren 106 personel hayatını kaybetti. Söz konusu kurbanların, 99'unun rejim güçleri, 3'ünün Rus savaş uçakları, 4'ünün de faili belirlenemeyen saldırılar sonucu hayatını kaybettiği tespit edildi."

Raporda ayrıca 6'sı radikal örgütler, 5'i silahlı muhalif gruplar, 5'i de henüz tespit edilemeyen gruplar tarafından olmak üzere 16 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Uluslararası insan hakları kanununa göre hedef gözetmeksizin yapılan saldırıların yasa dışı olduğuna işaret edilen raporda, rejim güçleri ile Rus birliklerinin sivil savunma merkezlerine yönelik saldırılarının en basit insan hakları değerlerini bile göz ardı ettiği savunuldu.

Raporda, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye'deki sivil savunma merkezleri, yardım ve sağlık kuruluşlarını hedef alan saldırıların suç sayılması ve daha önce alınan kararlara benzememesi için uygulanıp uygulanmadığının takip edilmesi istendi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 18:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48