banner39

Suriye'de varlığını ilan eden yeni silahlı grup HTŞ'ye saldırdı

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'de varlığını ilan eden yeni bir grup olan "Abdullah bin Uneys Cemaati"nin, Tahrir el Şam Heyeti'ne yönelik bir saldırı gerçekleştirdiği bildirildi.

Ortadoğu 10.01.2021, 09:06 13.01.2021, 09:54
Suriye'de varlığını ilan eden yeni silahlı grup HTŞ'ye saldırdı

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'de varlığını ilan eden yeni bir grup olan "Abdullah bin Uneys Cemaati"nin, Tahrir el Şam Heyeti'ne (HTŞ) yönelik saldırı gerçekleştirdiği bildirildi.

Çatışma bölgeleri üzerine araştırmalarıyla tanınan Halid Abdurrahman'ın kişisel bloğunda yaptığı değerlendirmede söz konusu grup ve düzenlediği saldırı ele alındı.

Grup tarafından yapılan açıklamada, saldırının 8 Ocak Cuma günü şafak vaktinde düzenlendiği ifade edildi. Saldırıda İdlib şehrindeki "El Mutlak" kontrol noktasının hedef alındığı, saldırıda 3 HTŞ üyesinin öldürüldüğü ve mallarına el konulduğu öne sürüldü.

HTŞ kaynakları ise saldırıda 1 mensuplarının öldüğünü, diğer 2'sinin ise yaralandığını ifade ediyor.

HTŞ'den "mürted" (İslam'dan çıkmış) olarak bahsedilen açıklamada, HTŞ'ye "Müslümanlara zarar vermek, sahayı mürted dostlarına bırakmak, şeriatı atıl bırakmak, cihat ederek işgalcileri çıkarmak isteyenlere karşı savaşmak" gibi suçlamalar yöneltildi. Aynı zamanda daha fazla saldırı gerçekleştirileceği vurgulanarak, HTŞ üyelerine bu grubu terk etmeleri çağrısı yapıldı. Açıklamada HTŞ lideri Ebu Muhammed el Cevlani "Allah düşmanı" olarak nitelendirildi.

Bölge uzmanları, söz konusu yeni grubun, İdlib'de Türk askerlerine yönelik saldırılar düzenleyen "Ensar Ebubekir Sıddık Seriyyesi"nin bir kolu olabileceğini veya en azından bu yapıyla bağlantılı olabileceğini ifade etti. Daha önce de bölgede Rus askerlerine saldırılar düzenleyen Hattab eş Şişani grubuyla Ensar Ebubekir Sıddık Seriyyesi'nin bağlantılı olabileceği ileri sürülmüştü.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (1)
Mehmet Selim Polat 2 yıl önce
ABD VE FIRANSA,SURİYE VE TÜRKİYEDEN ÇIKIP DEFOLUP GİTSE,TERÖR DİYE BİR ŞEY KALMAZ.KÜRECİK VE İNCİRLİK ÜSLERİ KAPATILMALI.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?