banner39

Suriye'de yeni bir muhalif grup: Hareketi Hazm

Suriye muhalefetine yeni bir grup daha katıldı; Hareketi Hazm. 25 Ocak'ta kurulan ve ılımlı diye nitelenen bu muhalif grubun adından son günlerde sıkça söz ediliyor. Grubun ABD'den destek ve silah aldığının söylenmesi de dikkat çekiyor

Ortadoğu 30.04.2014, 16:21 30.04.2014, 16:49
Suriye'de yeni bir muhalif grup: Hareketi Hazm

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'deki muhalif gruplar arasında en yenisi olarak bilinen Hareket Hazm (Azim Hareketi) isimli grup adından sıkça söz ettirmeye başladı. 25 Ocak 2014'te 11 küçük muhalif grubun bir araya gelmesiyle oluşan Hareket Hazm, Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) silah almasıyla gündeme gelmişti.

Hareket Hazm, 28 yaşındaki eski ordu mensubu genç bir komutanın liderinde kurulmuş ve sayısı yaklaşık 5 bin kişiden oluşan bir muhalif grup. Kendilerine ılımlı muhalifler diyen Hareket Hazm mensupları, rejimle savaşmak için de düzenli birlikler kurmak için özel gayret sarfettiklerini belirtiyor.

Hareket Hazm'ın 28 yaşındaki lideri Abdullah Avda, emri altındaki grubun demokratik bir Suriye istediğini ve diğer muhalif gruplardan farklı olduğunu savunuyor. Avda bu özelliğinden dolayı, Hareketi Hazm'ın uluslararası desteği bir anda üzerine çektiğini ifade ediyor. 

Avda, Suriye'nin Dostları olarak ifade ettiği ve içlerinde ABD'nin de olduğunu söylediği uluslararası güçler tarafından desteklendiklerini belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde, kısaca TOW olarak adlandırılan ABD yapımı tanksavar füzelerinin Hareket Hazm'a teslim edildiği haberleri çıkmıştı. Avda, uluslararası destekçilerden düzenli olarak yardım aldıklarını, bu yardımların silah, tıbbi ekipman, para ve gıda malzemelerinden oluştuğunu ifade ediyor. 

DÜZENLİ ORDU GİBİ EĞİTİM GÖRÜYORLAR

Eski ordu mensubu olan Abdullah Avda, kalabalık bir gruptan ziyade düzenli birliklerin daha etkili olacağını ifade ediyor. Hareket Hazm'a bağlı kişiler askeri üniformalar giyiyor, aylık düzenli olarak maaş alıyor, hergün düzenli olarak askeri eğitimden geçiyor diyen Avda, bunun Suriye rejimine karşı savaşta etkili olacağını ifade ediyor.

ABD'den aldıkları tanksavar füzelerle rejim birliklerinin altı tankını kullanılmaz hale getirdiklerini ifade eden genç komutan ellerinde daha iyi silahlar olması halinde daha etkili olabileceklerini söyledi.

150 KİŞİ KATAR'DA ASKERİ EĞİTİM GÖRDÜ

Hareket Hazm'a bağlı her üyenin aylık 100 dolar maaş aldığını söyleyen Avda, 150 kişilik bir grubun Katar'dan özel askeri eğitim aldığını ifade etti. 

Suriye'de bulunan en küçük gruplardan biri olmalarına rağmen etkili olduklarını söyleyen Avda, rejime karşı savaşta etkinliklerini artıracaklarını savunuyor.

Kendisiyle röportaj yapan gazetecilere, "Dünya'ya bizim diğerlerinden farklı olduğumuzu söyleyin, demokratik bir Suriye kurmak istiyoruz. Tüm vatandaşların eşit olduğu ve tüm grupların özgürce yaşayabileceği bir Suriye'yi kurmak için savaşıyoruz. Suriye halkı savaşmaktan yoruldu." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?