banner39

'Suriye'de yine kimyasal kullanıldı' iddiası

Suriye'nin başkenti Şam'ın Cobar bölgesinde Esad güçlerinin zehirli gaz kullanması sonucu çok sayıda kişinin gazdan etkilendiği ileri sürüldü

Ortadoğu 12.09.2013, 17:42 12.09.2013, 17:48
'Suriye'de yine kimyasal kullanıldı' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, Esad güçlerinin başkentin Cobar bölgesinde bazı noktalarda silahlı muhaliflere karşı zehirli gaz kullandığı ve çok sayıda kişinin gazlardan etkilendiği belirtildi.

Zehirli gazlardan etkilenenlerin Cobar'daki sahra hastanelerine kaldırıldığı ve tedavi altına alındığı kaydedilen açıklamada, Cobar bölgesinde Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerle rejim güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve silahlı muhaliflerin Esad güçlerine büyük zayiat verdiği ifade edildi.

Silahlı muhaliflerin, Şam yönetimine bağlı güçlerin Cobar bölgesinde ilerlemesini durdurduğu aktarılan açıklamada, kentin Berze, Kabun, Dareyya, Muaddamiyye ile Yermuk bölgelerinin havan topu, topcu atışı ile hava saldırılarına maruz kaldığı dile getirildi.

Açıklamada, Şam kırsalında muhaliflerin kontrolünde olan bölgelerde rejim güçlerinin, kontrolü sağlayamadığı için çeşitli silahlarla denetimi sağlamaya çalıştığı ve bunda başarılı olmadığı vurgulandı

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?